Czy pielęgniarka POZ może samodzielnie wykonać płukanie ucha?
Płukanie ucha może być wykonywane wyłącznie w gabinecie zabiegowym przez pielęgniarkę, która posiada wymagane kwalifikacje potwierdzone odpowiednimi dokumentami, na zlecenie lekarskie. Samodzielnie pielęgniarka nie może podjąć decyzji o wykonaniu takiego zabiegu. A zatem, w przypadku braku odpowiedniego doświadczenia oraz kwalifikacji pielęgniarki, zabieg płukania ucha powinien być wykonywany przez lekarza rodzinnego, pediatrę lub laryngologa.
Udzielanie świadczeń, o których mowa w art. 4 i 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1217 z późn. zm.) – dalej u.z.p.p., pielęgniarka wykonuje przede wszystkim poprzez realizację zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Tak więc podstawą do wykonania zabiegu płukania ucha przez pielęgniarkę (w warunkach ambulatoryjnych i domowych), jest udokumentowane zlecenie lekarskie, które powinno zawierać informacje, co do sposobu usunięcia woskowiny tj., poprzez płukanie ucha w gabinecie zabiegowym lub zapis, o tym że zabieg oczyszczania ucha z woskowiny należy wykonać z wykorzystaniem preparatów rozpuszczających wydzielinę w warunkach domowych, zgodnie z instrukcją podaną przez producenta preparatu. Za zlecenie lekarskie odpowiedzialność ponosi lekarz. Pielęgniarka ponosi odpowiedzialność jedynie za prawidłowe wykonanie zlecenia, zgodnie z aktualną wiedzą. Jednocześnie art. 22 ust. 4 i 5 u.z.p.p. daje pielęgniarce i położnej prawo odmowy wykonania zlecenia lekarskiego, uzasadniając niezwłocznie jej przyczynę na piśmie. Realizacja zlecenia lekarskiego na wykonanie płukania ucha w domu pacjenta bez uprzedniej oceny narządu słuchu przez lekarza za pomocą oftalmoskopu stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla pacjentów i stanowi naruszenie obowiązujących zasad.
Także rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. Nr 210, poz. 1540) nie zawiera procedury płukania ucha wśród świadczeń, które pielęgniarka może wykonać samodzielnie.
Alicja Brzezińska