Czy na życzenie pacjenta farmaceuta może wydać z refundacją droższy odpowiednik leku przepisanego na recepcie np. w sytuacji, kiedy nie ma już możliwości zamówienia go w hurtowni?
Apteka jest nieczynna w niedzielę. Limit jednego i drugiego jest identyczny.
Farmaceuta może wydać droższy odpowiednik leku przepisanego na recepcie nawet w sytuacji, gdy jego cena przekracza limit ceny.
Problem wydawania przez apteki odpowiedników refundowanych produktów leczniczych należy rozpatrywać na gruncie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) – dalej u.ś.o.z. Zgodnie z art. 38 ust. 1 u.ś.o.z., dla produktów leczniczych, zawartych w wykazach leków refundowanych określonych w rozporządzeniach Ministra Zdrowia, posiadających tę samą nazwę międzynarodową, ewentualnie różne nazwy międzynarodowe, ale podobne działanie terapeutyczne wprowadza się tzw. limity cen. Jednakowy limit cen stosuje się dla leków o takiej samej dawce, wielkości opakowania i drodze podania. Uwzględniając powyższą regulację należy rozważyć dwa warianty postawionego w tytule pytania.

Pierwszy wariant zakłada, że pomimo jednakowych limitów cen ustalonych dla obu produktów leczniczych, cena droższego odpowiednika przekracza ten limit. Do takiej sytuacji odnosi się art. 38 ust. 3 u.ś.o.z., na podstawie którego apteka może wydać taki lek, jednakże przy jednoczesnym pobraniu od kupującego różnicy między ceną wydawanego leku a wysokością ustalonego limitu ceny.
Natomiast przyjmując drugi wariant, tzn. zakładając, że cena odpowiednika leku przepisanego jest wprawdzie wyższa, jednak nie przekracza ustalonego dla tych leków limitu ceny, należy odwołać się do art. 38 ust. 4 u.ś.o.z. Przewiduje on bowiem, że apteka ma obowiązek poinformować kupującego o możliwości nabycia leku innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej lub postaci farmaceutycznej zbliżonej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena nie przekracza limitu ceny. Ponadto, przepis ten stanowi, że apteka ma obowiązek posiadać ten lek.

W związku z powyższym, udzielając odpowiedzi na pytanie należy stwierdzić, że farmaceuta może wydać droższy odpowiednik leku przepisanego na recepcie nawet w sytuacji gdy jego cena przekracza limit ceny, niemniej jednak, zgodnie z art. 38 ust. 4 u.ś.o.z., apteka ma obowiązek posiadania odpowiednika, który nie przekracza limitu ceny.
Mariusz Kondrat