Czy można wstrzymać odwiedziny ze względu na zwiększoną liczbę zachorowań na grypę wśród odwiedzających?
Jeśli tak to na jaki okres?

Dyrektor szpitala może ograniczyć lub wstrzymać odwiedziny z ważnych powodów. Decyduje on o długości okresu ograniczenia lub zawieszenia wizyt samodzielnie, ewentualnie w porozumieniu ze specjalistami (np. z zakresu epidemiologii).
Zasady odwiedzin chorych przebywających w szpitalu ustalane są w regulaminie porządkowym szpitala ustalanym przez dyrektora szpitala. Może on w każdej chwili, z uwagi na ważną przyczynę, ograniczyć czas odwiedzin albo zawiesić odwiedziny na określony czas. Jest to samodzielna decyzja dyrektora placówki. Uzasadnioną przyczyną zawieszenia odwiedzin jest niewątpliwie wzrost zachorowań o charakterze infekcji grypowej, która zagraża osobom leczonym w szpitalu. W decyzji dyrektora, udostępnionej publicznie (np. na tablicy ogłoszeń) powinien być wskazany okres zawieszenia odwiedzin, ze wskazaniem dnia, a wręcz godziny oraz terminu zakończenia okresu zawieszenia tych wizyt. Czas trwania zawieszenia odwiedzin ustala dyrektor w porozumieniu ze specjalistami. Nie ma natomiast przepisów, które wprost wskazują, że może to być np. tydzień lub dwa miesiące. Czas zawieszenia wizyt zależy od stopnia zagrożenia infekcją. W ogłoszeniu można zaznaczyć, że w sytuacjach wyjątkowych wizyty najbliższej rodziny pacjenta są możliwe wyłącznie za osobistą zgodą ordynatora oddziału/kierownika lub osoby przez niego upoważnionej.

Do czasu wejścia w życie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm., dalej jako: u.p.p.) podstawę prawną do ograniczania wizyt w związku z zagrożeniem epidemiologicznym stanowił art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.; dalej jako: u.z.o.z.), stanowiący, że w przypadku zagrożenia epidemicznego lub ze względu na warunki przebywania innych osób chorych w szpitalu kierownik zakładu opieki zdrowotnej lub upoważniony lekarz może ograniczyć prawo pacjenta do kontaktu osobistego z osobami z zewnątrz, w tym do sprawowania opieki przez osoby określone w art. 19 ust. 3 pkt 1 u.z.o.z. W związku z wejściem w życie przytoczonej ustawy, art. 19 u.z.o.z. został uchylony. Obecnie taką podstawę stanowi art. 5 u.p.p., stanowiący, że kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku praw, o których mowa w art. 33 ust. 1 u.p.p., także ze względu na możliwości organizacyjne zakładu.
Alicja Brzezińska