Według nowych zaleceń Niemcy i Francuzi mogą szczepić swoich obywateli, którzy otrzymali już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, innymi szczepionkami, np. firm Pfizer/BioNTech lub Moderny. W Wielkiej Brytanii różne preparaty można łączyć od stycznia, a testy działania pary AstraZeneca-Pfizer zakończą się w tym miesiącu. Takie podejście wywołało wiele pytań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejska Agencja do spraw Leków (EMA) nie rekomendują takiego postępowania przed zakończeniem badań w Wielkiej Brytanii.

 

Sens mieszania szczepionek przeciw COVID-19

- Dotąd nie zostały opracowane żadne dane na podstawie, których można by było zalecić łączenie różnych szczepionek przeciw COVID-19 - mówi Rogerio Gaspar, dyrektor WHO do spraw regulacji leków i szczepionek. Jak podkreśla, mieszanie różnych szczepionek, mimo że spraktykowane w niektórych innych chorobach, nie było jeszcze przedmiotem kompleksowych badań w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19. Takie badanie jest prowadzone w Wielkiej Brytanii, jednakże wyniki spodziewane są najwcześniej latem. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego badanie, w którym podawano ochotnikom dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech, a następnie dawkę preparatu AstraZeneca i odwrotnie, rozpoczęli w lutym. W miarę zatwierdzania nowych szczepionek, będą testować kolejne kombinacje. Według nich mieszanie rodzajów dawek nie tylko załata dziury w dostawach, niektórzy podejrzewają, że różne typy szczepionki mogą działać lepiej niż dwie dawki jednego.

Czytaj w LEX: Szczepienie pacjentów niesamodzielnych: zadanie dla mobilnych zespołów szczepień czy samorządów? >

Teoretycznie mieszanie szczepionek może działać i może być bezpieczne  

Jak powiedział Peter Arlett, ekspert  Europejskiej Agencji do spraw Leków, agencja nie wydała wytycznych dotyczących mieszania oraz dopasowywania różnych szczepionek między pierwszą a drugą dawką. Arlett dodał, że istnieje teoretyczny powód, by sądzić, że mieszanie szczepionek może działać i może być bezpiecznym i skutecznym środkiem, ale potwierdził, że żadne dane nie zostały przesłane do EMA i dlatego nie przeprowadzono oceny mieszania szczepionek COVID-19.

Czytaj w LEX: Zasada równego traktowania w prawie Unii Europejskiej a odmienne traktowanie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 >

Czytaj: Ruszyła rejestracja na szczepienia roczników 1962-1973 >
 

Dworczyk: w Polsce nie mieszamy dawek

O mieszanie szczepionek został też zapytany Michał Dworczyk, pełnomocnik polskiego rządu do spraw programu szczepień. Do dziennikarzy dochodzą bowiem sygnały,  że są przypadki, gdy druga dawka szczepionki jest innej firmy, niż pierwsza dawka. - Według mojej wiedzy nie ma takiej procedury. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić - odpowiedział Dworczyk.

Czytaj w LEX: Obowiązek szczepienia a Konwencja Praw Człowieka. Omówienie wyroku Wielkiej Izby ETPC z dnia 8 kwietnia 2021 r., 47621/13 (Vavřička i inni) >