Odpowiedź:

Co do zasady nie jest dopuszczalna zmiana umowy po przeprowadzeniu postępowania konkursowego w trybie art. 26 i 27 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. 2015 r. poz. 618 z późn. zm.) - dalej u.dz.l. jeżeli jest ona niekorzystna dla zamawiającego.

Uzasadnienie:

Stosownie do treści art. 27 ust. 5 u.dz.l. nieważna jest zmiana postanowień zawartej umowy niekorzystnych dla udzielającego zamówienia, jeżeli przy ich uwzględnieniu zachodziłaby konieczność zmiany treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru przyjmującego zamówienie, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy. Zatem, ustawodawca przewiduje możliwość dokonania zmiany umowy, jednak nie może to być zmiana, która:
a) Jest niekorzystna dla zamawiającego i
b) Powoduje ona konieczność zmiany treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru przyjmującego zamówienie.
Ustawodawca nie określa przy tym, czy dopuszczalne jest przedłużenie umowy na czas określony. Wydaje się jednak, że przedłużenie umowy należy traktować również jako zmianę w rozumieniu art. 27 ust. 5 u.dz.l.
W opisywanej sprawie należy przede wszystkim ustalić, czy przedłużenie umowy będzie dopuszczalne bez zastosowania przesłanek z tego przepisu, albowiem niekorzystna i zmieniająca treść oferty zmiana może nastąpić wyłącznie w przypadku wystąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy. Chodzi tu o przyczyny obiektywne, nieznane stronom umowy w chwili jej podpisywania (np. zmiana stawki VAT, która nie była znana stronom w chwili zawierania umowy i wynikająca z tego możliwość podwyższenia ceny). W niniejszej sprawie, można uznać, przy przedstawionej argumentacji, że przedłużenie umowy będzie korzystne dla podmiotu leczniczego (udzielającego zamówienia), albowiem uniemożliwi zwiększenie ceny usług medycznych, w konsekwencji przepis art. 27 ust. 5 u.dz.l. nie będzie miał zastosowania i zmiana będzie dopuszczalna. Poza tym, podstawą do przedłużenia umowy będzie propozycja ze strony Funduszu dotycząca przedłużenia umów do końca czerwca 2017 r., która jest podyktowana nowelizacją ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 ro o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.), ustawą z dnia 16 grudnia 2015 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2198), co tym samym, nawet jeśli należałoby uznać, że zmiana nie jest korzystna, uzasadniałoby dokonanie przedłużenia jako podyktowanego zmianą obowiązujących przepisów, czego nie można było wcześniej przewidzieć.

Agnieszka Pietraszewska-Macheta

Odpowiedzi udzielono 18.05.2016 r.