Kto może otrzymać dodatki określone w art. 99 ustawy o działalności leczniczej?
Czy otrzyma je pracownik wykonujący zawód medyczny, zatrudniony w systemie pracy zmianowej w zespole wyjazdowym ratownictwa medycznego, który wchodzi w skład SP ZOZ-u?
W skład SP ZOZ-u wchodzi również szpital w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej?

Cytowany w pytaniu art. 99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654) - dalej u.dz.l. stanowi, że: "Pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek w wysokości:
1) co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3 u.dz.l., za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej;
2) co najmniej 45% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3 u.dz.l., za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy."
Przepis jest powtórzeniem normy art. 32l ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.). Na grudnie uchylonej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie budził wątpliwości fakt, że adresatami przepisów są pracownicy zakładów udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym. A doprecyzowując, adresatami tej normy były w zasadzie pielęgniarki. Nie ma żadnych podstaw by brzmieniu art. 99 u.dz.l. nadawać rozszerzone znaczenie. Adresatami tego przepisu zazwyczaj był personel pielęgniarski zatrudniony w szpitalu – nie inaczej winno być dzisiaj. Pracownicy zespołów wyjazdowych nie są w ocenie Autorki pracownikami szpitala w rozumieniu omawianych regulacji. Zresztą z samego pytania wynika, że szpital stanowi wyodrębniony fragment podmiotu leczniczego. Stanowisko odmawiające pracownikom zespołu wyjazdowego zespołu RM dodatków z art. 99 u.dz.l. zdaje się znajdować uzasadnienie w słowniczku ustawowym ustawy o działalności leczniczej oraz w regulacjach Rozdziału 1 Działu II u.dz.l.
Agnieszka Sieńko