Poza tym wskazany akt normatywny określa także kryteria pozwalające podejrzewać wystąpienie wskazanych chorób.


Wykaz zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 września 2015 roku w sprawie chorób zakaźnych, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może stanowić podstawę odmowy wjazdu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 1501), obejmuje następujące choroby zakaźne:

1) błonica;

2) cholera;

3) dur brzuszny;

4) dury rzekome A, B, C;

5) dur wysypkowy (w tym choroba Brill-Zinssera);

6) dżuma;

7) grypa wywołana nowym szczepem wirusa powodującym wysoką śmiertelność wśród ludzi, w szczególności szczepem

pandemicznym lub wysoce zjadliwymi szczepami odzwierzęcymi;

8) gruźlica płuc w okresie prątkowania;

9) gruźlica wywołana szczepami prątka gruźlicy o lekooporności typu MDR lub XDR;

10) zakażenie szczepem dzikim wirusa polio (ostre nagminne porażenie dziecięce);

11) ospa prawdziwa;

12) zakażenia wirusami powodującymi zespół ostrej niewydolności oddechowej;

13) wirusowe gorączki krwotoczne powodujące wysoką śmiertelność wśród ludzi, w szczególności wywołane wirusami

Ebola i Marburg;

14) choroby zakaźne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.), w przypadku których określone w tych przepisach postępowanie osób chorych lub osób narażonych na zakażenie obejmuje poddanie się przez nie obowiązkowi izolacji, hospitalizacji lub kwarantanny.

Czytaj: Choroby zakaźne zagrażają Europie >>>

Zgodnie z rozporządzeniem, wystąpienie u cudzoziemca choroby zakaźnej można podejrzewać w przypadku, gdy:

1) nie dawniej niż wynosi najdłuższy okres wylęgania tej choroby zakaźnej przebywał na obszarze, który zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za obszar dotknięty jej epidemią, lub

2) przebywał na obszarze epidemicznego lub endemicznego występowania zachorowań na tę chorobę zakaźną oraz stwierdza się u niego występowanie właściwych dla niej objawów chorobowych, lub

3) miał kontakt ze źródłem zakażenia, a charakter biologicznego czynnika chorobotwórczego wywołującego tę chorobę zakaźną i okoliczności kontaktu uzasadniają podejrzenie zakażenia.

LEX Przychodnia to serwis dopasowany do codziennych obowiązków osób zarządzających ambulatoryjnymi podmiotami leczniczymi, który zapewnia wiarygodną, aktualną rzetelną i zrozumiałą informację z zakresu prawa i zarządzania przychodnią. Oferuje natychmiastowe wsparcie w rozwiązywaniu problemów oraz rozwiązania podane w zakresie, który odpowiada dokładnie potrzebom dyrektorów oraz kierowników przychodni.

Więcej informacji: www.produkty.lex.pl