Do zdiagnozowania infekcji wirusem HCV dochodzi najczęściej przypadkowo na przykład podczas oddawania krwi, przed planowanym zabiegiem operacyjnym lub gdy chory zgłasza się do lekarza z objawami w bardzo zaawansowanym stadium. Choroba może latami przebiegać bezobjawowo, dlatego nazywana jest "niemym zabójcą".

Objawy mogą być różnorodne i niejednoznaczne: osłabienie, zmęczenie, bóle stawów. W przewlekłym stadium choroby dochodzi do uszkodzenia, a w konsekwencji marskości wątroby, czego objawami jest powiększenie wątroby, zwiększenie obwodu brzucha, obrzęki kończyn.

Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych około 230 tysięcy osób, jedynie 30 tysięcy spośród nich zostało zdiagnozowanych. Reszta nie wie, że choruje.
 

- Warunkiem znaczącego ograniczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C jest zwiększenie liczby osób diagnozowanych i leczonych, dlatego tak ważne byłoby zwiększenie nakładów na badania - mówiła we wtorek 22 września 2015 na konferencji poświęconej wirusowemu zapaleniu wątroby typu C kierownik Oddziału Wirusowego Zapalenia Wątroby i Hepatologii w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie Barbara Baka–Ćwierz.

Jak dodała, "oznaczenie przeciwciał anty-HCV jest testem wykonywanym w niemal każdym laboratorium, ale do dziś nie znalazło się ono w +koszyku+ lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zbyt rzadko jest robione".

Wirus przenosi się poprzez krew. Do zakażenia może dojść nie tylko w placówkach medycznych na przykład podczas operacji, czy u dentysty, ale także u fryzjera, kosmetyczki, czy podczas wykonywania tatuażu.

Nie można zarazić się spożywając posiłki wspólnie z osobą chorą, całując się czy pływając w tym samym basenie. Na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie ma szczepionki, tymczasem jak pokazują sondaże wiele osób sądzi, że taka szczepionka istnieje. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szansę na wyleczenie – tym bardziej, że w Polsce może być już stosowana tzw. terapia bezinterferonowa.

- Leki są przyjmowane w postaci tabletek. Okres leczenia zależy od typu wirusa i zaawansowania choroby. W badaniach klinicznych leki te u różnych grup pacjentów dawały blisko 100 procentową skuteczność – mówiła dziennikarzom Baka- Ćwierz. Jak podkreśliła wyleczenie to wyeliminowanie wirusa, pacjent musi jeszcze przestrzegać pewnych zasad, by wątroba mogła się zregenerować.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Michał Seweryn mówił, że w Polsce 80 procent przypadków zakażenie wirusem HCV powstaje w trakcie zabiegów medycznych, dlatego tak ważne jest pilnowanie standardów związanych ze sterylizacją narzędzi i przestrzeganiem procedur.

- Personel medyczny powinien się przyzwyczaić do tego, że pacjent ma prawo zapytać, czy sprzęt był sterylizowany w gabinecie dentystycznym i mieć wątpliwości, jeśli ktoś nie zmienia rękawiczek jednorazowych. Nie powinno to dziwić i nie powinno być traktowane jako podważenia kompetencji lekarza – podkreślił Seweryn.

Specjaliści podkreślają, że skutki choroby to nie tylko konieczność leczenia i długotrwałe zwolnienia lekarskie, ale często także utrata pracy związana ze strachem przed zarażeniem oraz wyalienowanie w rodzinie.

- Potrzebne są na poziomie samorządów programy edukacyjne oraz badania przesiewowe – mówiła Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC, które zajmuje się poprawą jakości programów zdrowotnych prowadzonych przez samorządy.

Konferencja w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II została zorganizowana w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia przez Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy ze szpitalem, Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta. (pap)
 
 
LEX Apteka to jedyny na rynku elektroniczny serwis dla właścicieli i kierowników aptek, który odpowiada na najważniejsze pytania z zakresu prawa farmaceutycznego dotyczącego aptek, prawa pracy w aptekach, marketingu i zarządzania, rynku leków oraz praw i ochrony klientów aptek. Serwis zapewni każdemu farmaceucie codzienny dostęp do czytelnych i jasnych informacji i interpretacji prawa między innymi z zakresu: zasad wydawania recept, dystrybucji leków, sposobów na zwiększenie sprzedaży w aptece, narzędzi marketingowo – reklamowych oraz sprzedażowych jakie można wykorzystywać w aptece. 
 
Więcej informacji: www.lex.produkty.pl