Wyróżnione jednostki to: Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpital Opieki Długoterminowej w Jaworzu, Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie, SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Psychiatryczny w Toszku, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A. Szpital Wielospecjalistyczny w Polanicy Zdroju, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce, Szpital Kolejowy im. dr med. W. Roeflera w Pruszkowie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy w zakresie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy.

Osiem pierwszych szpitali zdobyło akredytację w ramach projektu "Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej", który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wszystkie certyfikaty ważne są do 29 grudnia 2016 roku.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) jest centralną jednostką resortu zdrowia. Powołane zostało przez Ministra Zdrowia w 1994 roku, w celu inspirowania oraz wspierania działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych świadczonych przez placówki polskiej opieki zdrowotnej. Program akredytacji szpitali funkcjonuje od 1998 roku i został opracowany na podstawie wzorów czołowych instytucji akredytujących na świecie. Program należy do European Accreditation Network (EAN), koordynowanej przez Europejskie Towarzystwo Jakości w Opiece Zdrowotnej (ESQH), zrzeszającej programy akredytacyjne w Europie.

Pełna lista akredytowanych szpitali jest dostępna na stronie CMJ.