Ponad 2,5 mln zwolnień lekarskich w całej Polsce wystawili lekarze przez internet od początku 2016 roku. Dolnośląscy medycy w sieci wypisali ich ponad 288 tys. Elektroniczne zwolnienia całkowicie mają zastąpić papierowe już 1 lipca tego roku.

- Lekarze coraz chętniej wystawiają zwolnienia swoim chorym pacjentom w sieci – mówi Iwona Kowalska, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Papierowe zwolnienia można wystawiać tylko do końca czerwca. Po tym terminie do ZUS mogą trafiać tylko dokumenty w wersji papierowej. Zachęcamy, szczególnie szefów placówek medycznych, do tego, by zapraszać konsultantów ZUS, by na miejscu pokazali jak wystawiać zwolnienia w sieci. Za darmo szkolimy lekarzy i pomagamy w pobraniu certyfikatów, które pomagają w wystawianiu zwolnień.

Z danych ZUS wynika, że 97 proc. lekarzy wystawia średnio miesięcznie nie więcej niż 100 zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, 43 proc. lekarzy wystawiających zwolnienia lekarskie, wystawia nie więcej niż 5 miesięcznie, a 1 proc. - powyżej 150 zwolnień.

 

Starsi lekarze nie obsługują komputera

Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz podkreśla, że u niej wielu lekarzy skorzystało już ze szkoleń prowadzonych w ZUS oraz na terenie przychodni przez konsultantów ZUS, ale według niej nie ma szans na to, by od lipca tego roku wszystkie zwolnienia był wystawiane tylko w wersji elektronicznej.

- Pracują u mnie starsi lekarze, którzy nie obsługują komputera i nie mają maila, a to jest niezbędne do tego, by móc wystawiać zwolnienia w wersji elektronicznej do ZUS – podkreśla Zaława-Dąbrowska. – Nie wyobrażam sobie także tego, że jednego dnia wszyscy mają się zalogować w tym systemie, bo on już się zawiesza, mimo, że jest dużo mniej obciążony, co utrudnia nam pracę.

NRL: nie wszystkie przychodnie mają internet

Także Naczelna Rada Lekarska podkreślała, że wprowadzenie e-zwolnień doprowadzi do wykluczenia zawodowego starszych lekarzy. Maciej Hamankiewicz, prezes NRL mówił, że w wielu miejscach w Polsce są gabinety i poradnie, w których nie ma dostępu do internetu. Zwracał także uwagę na to, że chory może nie dostać zwolnienia, jeżeli lekarz przyjdzie na wizytę domową lub jeżeli dojdzie do awarii sieci.

Dlatego samorząd lekarski apeluje, aby nie likwidować papierowych, tradycyjnych zwolnień lekarskich. Chcą, by po 1. lipca lekarze nadal mieli wybór, jaką formę zwolnienia wystawią pacjentowi.   

Żeby ułatwić lekarzom przejście z papierowych na elektroniczne zwolnienia, ZUS organizuje białe soboty. 7 kwietnia wszystkie placówki ZUS na Dolnym Śląsku otwierają się wyłącznie dla lekarzy. Konsultanci będą lekarzom zakładali indywidualne konta na platformie elektronicznej ZUS oraz pokazywali jak wystawić zwolnienie w sieci.