Wspierając zespoły zabiegowe w ograniczeniu liczby takich zdarzeń, WHO po konsultacjach z lekarzami chirurgii i anestezjologii, pielęgniarkami anestezjologicznymi i operacyjnymi oraz przedstawicielami pacjentów, opracowało Okoooperacyjną Kartę Kontrolną, która może być stosowana na każdej sali operacyjnej na całym świecie. W wersji oryginalnej Karta jest dostępna na stronie: www.who.int/patientsafety/challenge/safe.surgery/en/index.html

Karta jest narzędziem służącym do wspierania przyjętych/ zaadaptowanych działań na rzecz bezpieczeństwa oraz promowania skutecznej komunikacji i dobrej współpracy w multidyscyplinarnym zespole. Okołooperacyjna Karta Kontrolna nie jest elementem polityki regulacyjnej ani ustawowej, lecz narzędziem, służącym klinicystom i innym profesjonalistom medycznym, zaangażowanym w poprawę bezpieczeństwa w celu ograniczenia możliwych do uniknięcia zgonów i powikłań.

Karta została zaadaptowana do specyfiki środowiska chirurgii w Polsce przez Ośrodek Współpracy z WHO w CMJ. Pilotaż Karty został przeprowadzony w 5 szpitalach w Polsce, w tym w 2 w Warszawie. Wnioski z pilotażu zostały przedstawione 10 listopada 2009 roku na konferencji w Ministerstwie Zdrowia; stanowiły podstawę ostatecznej modyfikacji OKK.

Źródło: www.cmj.org.pl