Celiakia może być przyczyną poważnych chorób
\\

Wczesna osteoporoza, przedwczesne przekwitanie, niepłodność męska, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet problemy z donoszeniem ciąży mogą być następstwem celiakii, czyli nietolerancji glutenu. Zaburzenie występuje u jednego procenta populacji na świecie i jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej szacuje, że w naszym kraju choroba ta występuje u 380 tys. osób. Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka. Osoby chore do końca życia muszą unikać nawet śladowych ilości glutenu.

– W przypadku celiakii należy rygorystycznie unikać glutenu, białka zbożowego, które znajduje się w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu. Oczywiście to jest dieta lecznicza na całe życie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

Wbrew obiegowej opinii celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego i nie da się z niej wyleczyć. U chorych spożycie glutenu nawet w bardzo niewielkiej ilości doprowadza do uszkodzenia kosmków jelitowych, przez co upośledza wchłanianie składników odżywczych.

– Jeżeli ktoś ma celiakię, koniecznie musi zwracać uwagę na skład produktów. Tak naprawdę gluten może się znajdować wszędzie. Nawet, jeżeli produkt zawiera śladowe ilości glutenu, bo był produkowany w tej samej fabryce, co produkty glutenowe, musi to być oznaczone na opakowaniu – tłumaczy Hanna Stolińska.

W przebiegu choroby mogą pojawić się wzdęcia, bóle brzucha i biegunka, często jednak objawy są mało nasilone. Niezdiagnozowana celiakia może doprowadzić między innymi do wczesnej osteoporozy, poronienia, przedwczesnego przekwitania, niepłodności męskiej i reumatoidalnego zapalenia stawów. W przypadku długotrwałego utrzymywania się gorszego samopoczucia lub nietypowych symptomów, warto zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania w kierunku celiakii.

Jeżeli nietolerancja glutenu zostanie wykluczona, nie ma potrzeby rezygnacji z tego składnika pokarmowego w diecie.

– Stosowanie diety bezglutenowej na co dzień bez żadnych wskazań medycznych nie ma w ogóle wyjaśnienia naukowego. Oczywiście warto włączyć do jadłospisu produkty bez glutenu, takie jak kasza gryczana, jaglana, ryż, amarantus czy komosa ryżowa, ale raz na jakiś czas można zjeść również zboża zawierające gluten – dodaje dietetyk.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.biznes.newseria.pl, stan z dnia 8 września 2014 r.

\
Data publikacji: 8 września 2014 r.