Wyrok został wydany bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Jego wysokość została zaproponowana przez prokuratora w uzgodnieniu z oskarżonym, który chciał dobrowolnie poddać się karze.

Tadeusz Bąbelek (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) został zatrzymany w styczniu 2015 roku podczas kontrolowanego wręczenia łapówki.

Sąd uznał go winnym tego, że na przełomie 2014 i 2015 roku, pełniąc publiczną funkcję prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, uzależnił wydanie pozytywnych rękojmi dotyczących otwarcia i prowadzenia aptek w Poznaniu od korzyści majątkowej. Od łapówki uzależnił też wydanie pozytywnych opinii dotyczących kierowników aptek.

Zażądał za pośrednictwem innej osoby 120 tys. zł, po czym przyjął część tej kwoty – 50 tys. zł. Sprawa wyszła na jaw, bo starający się o otwarcie aptek przedsiębiorca, po otrzymaniu korupcyjnej propozycji powiadomił policję.

- W ocenie sądu, wina i sprawstwo oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości. Oskarżony wyraził skruchę, przyznał się w całości do popełnionego czynu. W związku z tym, że oskarżony nie był wcześniej karany, kara uzgodniona z prokuratorem jest adekwatna do stopnia winy, stopnia społecznej szkodliwości czynu, spełni swoje cele zapobiegawcze i wychowawcze – powiedziała sędzia Marzena Gumpert-Frąckowiak.

Poza karą więzienia w zawieszeniu sąd orzekł także karę grzywny, oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji w organach samorządu aptekarskiego. Mężczyzna w czerwcu 2015 sam zrezygnował z funkcji prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, oraz członka tejże rady.

Tadeusza Bąbelka nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku.
- Cieszymy się, że ta sprawa znalazła finał sądowy. Uważamy, że rozstrzygnięcie sądu jest ze wszech miar rozsądne, słuszne i adekwatne do wagi tej sprawy – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku adwokat Krzysztof Urbańczak.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wraz z Tadeuszem Bąbelkiem zatrzymany został jeszcze jeden mężczyzna, który, według prokuratury, miał pośredniczyć w załatwianiu łapówki. Jego sprawa prowadzona jest oddzielnie.(pap)
 
 
Źródło praktycznej informacji na temat prawa farmaceutycznego oraz wynikających z niego obowiązków właścicieli aptek stanowi produkt LEX Apteka. Udostępnia on również komentarze ekspertów, a także daje możliwość zadawania pytań.
 
LEX Apteka można bezpłatnie przetestować: www.produkty.lex.pl/apteka