Oddział otolaryngologii jest także ośrodkiem referencyjnym programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków. 

W tej chwili na wejście w świat dźwięków czeka około 50 małych pacjentów. Operacje wszczepiania implantów słuchowych są w Polsce w pełni refundowane przez NFZ,  jednak potrzeby placówki są znacznie większe niż na to pozwala kontrakt, który wystarcza na sfinansowanie 15 zabiegów rocznie.

- Dzieci głuchych rocznie rodzi się jedno na tysiąc. Problem stanowią niewystarczające środki finansowe kierowane z budżetu na implantację. Potrzeby wynikają z trzech podstawowych przyczyn, nowoczesne trendy leczenia zmierzają ku temu, aby pacjenci mogli słyszeć obustronnie. Oznacza to konieczność wszczepienia dwóch implantów słuchowych. Niejednokrotnie zabieg taki należy wykonać bardzo szybko, zanim zarosną ślimaki znajdujące się w uchu wewnętrznym. Drugą potrzebą jest wymiana zewnętrznej części implantu, którą jest zużywający się po 5 latach elektroniczny procesor mowy. Aktualnie potrzebujemy dwukrotnie więcej implantów słuchowych niż otrzymaliśmy od Narodowego Funduszu Zdrowia. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zwiększyć liczbę zabiegów realizowanych każdego roku w placówce w Bydgoszczy, tak, aby pomagać jak największej liczbie oczekujących na zabieg dzieci, które dzięki implantacji mogą być częścią świata dźwięków – mówi dr n. med. Józef Mierzwiński, szef oddziału. 

Czytaj: Poznań: lekarze wszczepili pacjentowi implant ucha środkowego>>>

Oddział otolaryngologii bydgoskiego szpitala od wielu lat specjalizuje się szczególnie w chirurgii rekonstrukcyjnej ucha u dzieci i w leczeniu niedosłuchów, które jest kompleksowym procesem obejmującym szczegółową i niejednokrotnie trudną diagnostykę, chirurgię oraz bardzo intensywną, składającą się z wielu etapów rehabilitację. 

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Świadczy usługi medyczne w zakresie specjalistycznym i ogólnopediatrycznym.