- Wydaliśmy już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek. Ten fakt, że doszło do tego, że są wręcz braki (szczepionek – PAP), nie wiem, czy tak mogę powiedzieć, że cieszy, ale pokazuje, że zainteresowanie szczepieniami wzrosło bardzo, a to bardzo cieszy – powiedział minister Szumowski i dodał, że braki są uzupełniane i będą uzupełnione.

Czy poradnia POZ może sprzedawać pacjentom szczepionki zalecane czytaj tutaj
Szumowski dodał, że w tej chwili wydali zgodę na uruchomienie kolejnej partii szczepionek i one zostaną jak najszybciej dostarczone. Są już w Polsce, nie trzeba ich nawet sprowadzać. Szef resortu zdrowia podał, że chodzi o partię 20 tys. szczepionek.

 

Refundacja "wymiotła" z aptek szczepionkę na grypę czytaj tutaj>>

 


Rośnie liczba chorych

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry.

W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej – 59 (w całym 2017 r. w Polsce zanotowano 63 zachorowania na odrę). 

 

Odra szaleje, konieczna pilna zmiana przepisów czytaj tutaj>>

 

Odra - jak się zaraża

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby.

Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze – m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

A.P.M/PAP