Celem firmy jest opracowanie kolejnej generacji przełomowych produktów leczniczych i utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku, którą posiada obecnie. 

Boehringer Ingelheim rozpoczął kilka nowych programów współpracy badawczej na polach nauki z partnerami, którzy są światowymi liderami w swoich specjalnościach. Przykładem jest nowo rozpoczęta współpraca z University of Texas MD Anderson Cancer Center. Łączy ona wiedzę, jaką dysponuje MD Anderson Cancer Center, na temat potencjalnych czynników warunkujących rozwój raka trzustki z doświadczeniem Boehringer Ingelheim w zakresie odkrywania i opracowywania leków. 

Przedstawiając nową strategię Boehringer Ingelheim ogłosił  rozpoczęcie współpracy z czterema ważnymi partnerami naukowymi, aby wzbogacać swój dział R&D w nowatorskie rozwiązania terapeutyczne dla pacjentów z chorobą zapalną jelit (IBD, inflammatory bowel disease), a mianowicie z Icahn School of Medicine w Mount Sinai, Massachusetts General Hospital, Scripps Research Institute oraz Weill Cornell Medicine. Te cztery kierunki współpracy mają wyznaczyć i potwierdzić nowe, potencjalne cele terapeutyczne, a także identyfikować biomarkery, które mogą stać się odpowiedzią na potrzeby medyczne pacjentów cierpiących na IBD, takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie okrężnicy. 

Boehringer Ingelheim podpisał niedawno umowy na wyłączność z Hanmi Pharmaceuticals z Korei, których zamierzeniem jest opracowanie trzeciej generacji leczenia raka płuc skierowanego na EGFR, oraz z Circuit Therapeutics z Kalifornii, aby poprzez wdrożenie nowych technik optogenetycznych móc odkrywać nowe możliwości leczenia zaburzeń psychicznych i chorób kardiometabolicznych. 

Partnerstwa publiczno-prywatne takie jak Structural Genomics Consortium (SGC), Innovative Medicines Initiative (IMI) oraz G-protein Coupled Receptor (GPCR) Consortium zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w odkryciach nowych leków z uwagi na stwarzanie możliwości skupienia najlepszych naukowców akademickich i z sektora przemysłowego na wolnym od konkurencji polu. Boehringer Ingelheim aktywnie uczestniczy w dwóch z tych tak efektywnych partnerstw publiczno-prywatnych, a niedawno dołączył także do GPCR Consortium. 

Nowa strategia R&D to ważna cegiełka globalnej strategii Boehringer Ingelheim, przygotowująca firmę na możliwości i wyzwania na rynku farmaceutycznym. 

- To kolejny decydujący krok w stronę zapewnienia długoterminowego rozwoju i wzrostu Boehringer Ingelheim- dodaje profesor Andreas Barner, prezes Rady Dyrektorów w Boehringer Ingelheim. - Patrzymy w przyszłość, aby znaleźć odpowiedzi na nierozwiązane jeszcze problemy w dziedzinie immunologii, chorób układu oddechowego i kardiometabolicznych, a także w onkologii i chorobach ośrodkowego układu nerwowego i nie tylko.

Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Działa globalnie za pośrednictwem 146 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 47.700 pracowników. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych produktów leczniczych o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania w medycynie i weterynarii. Firma, założona w roku 1885 pozostaje nieprzerwanie własnością rodziny Boehringer, a jej centrala zlokalizowana jest w Ingelheim w Niemczech.

Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Trwałym fundamentem działalności firmy jest zaangażowanie w projekty społeczne, jakim jest np. globalny projekt Making More Health, opieka nad pracownikami i ich rodzinami oraz zapewnianie wszystkim pracownikom równych szans. 

W 2014 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała przychody netto ze sprzedaży w wysokości około 13,3 mld euro. 19,9 procent wartości przychodów netto zainwestowane zostało w badania i dalszy  rozwój.