Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Od października 2018 r. kadra uczelni, ale też studenci, będą mogli jeszcze bardziej podnosić swoje umiejętności, dzięki projektowi finansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

"Obejmie on ok. 170 pracowników naukowych uczelni, podobną liczbę pracowników administracyjnych i ok. 800 studentów" - powiedział rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.

 

"Projekt umożliwi podniesienie kwalifikacji naukowców w zakresie zarządzania projektami oraz komercjalizacją uzyskanych wyników badań naukowych" - poinformował koordynator projektu dr hab. Tomasz Hryszko. Dodał, że bardzo ważną kwestią jest też to, by pracownicy potrafili w prosty, czytelny i zrozumiały sposób prezentować wyniki swoich badań. "Umiejętności te będą doskonalone podczas szkoleń z zakresu wystąpień publicznych oraz tworzenia prac naukowych" - dodał Hryszko.

 

Dla studentów wszystkich wydziałów uczelni przewidziano staże, doskonalenie umiejętności informatycznych, warsztaty, zajęcia praktyczne i wizyty studyjne, naukę języków obcych, podnoszenie wiedzy o tym, jak skutecznie się komunikować. Z zajęć doskonalących skorzysta 767 studentów wydziału lekarskiego, farmaceutycznego i nauk o zdrowiu.

 

"Studenci będą mieli możliwość odbycia stażu w renomowanych ośrodkach klinicznych, jak i naukowych, oraz zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych pod okiem wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy" - podkreśla Tomasz Hryszko. Dodał, że przewidziane są np. warsztaty, podczas których studenci będą mogli zyskać umiejętności, których nie zdobędą w ramach standardowego programu studiów. Wymienił np. warsztaty z ultrasonografii (USG) jamy brzusznej.

 

Uczelnia będzie też mogła zaprosić na ponadprogramowe zajęcia wykładowców światowej klasy z zagranicy. Dr hab. Tomasz Hryszko poinformował, że chodzi głównie o specjalistów z takich dziedzin jak: onkologia, choroby cywilizacyjne, komórki macierzyste, zaawansowane techniki analityczne w badaniach biomedycznych.

 

Pieniądze z NCBR pochodzą z UE z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. W konkursie, który przeprowadziło NCBR pozytywnie oceniono 100 spośród 117 złożonych wniosków. (PAP)