Projektowane rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi ma zastąpić rozporządzenie ministra zdrowia z 30 lipca 2010 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz. U. Nr 139, poz. 940), które utraciło moc obowiązującą 24 stycznia 2015 roku.

Czytaj: Będzie nowe rozporządzenie w sprawie odpadów medycznych >>>

Projektowany akt normatywny rozszerza między innymi przepisy dotyczące wyposażenia stelaży i pojemników w pokrywy otwierane za pomocą nożnej dźwigni pedałowej. Ma to zminimalizować pomyłki przy selektywnej zbiórce odpadów medycznych oraz ograniczyć ryzyko przenoszenia zakażeń i chorób zakaźnych. Kolejną proponowaną zmianą jest doprecyzowanie przepisów dotyczących oznaczenia pojemników do zbierania odpadów medycznych o ostrych końcach i krawędziach. Zgodnie z projektem, zasady oznaczania kolorami poszczególnych odpadów medycznych stosuje się odpowiednio, w sposób pozwalający na jednoznaczne zidentyfikowanie przeznaczenia pojemnika.

Projektowany akt normatywny zakłada skrócenie czasu przechowywania odpadów w miejscu ich powstawania z 72 godzin na 24 godziny. Powyższa proponowana zmiana wynika z konieczności utrzymania aseptyki pomieszczeń. W stosunku do szczególnie niebezpiecznych biologicznych czynników chorobotwórczych projekt proponuje klasyfikację zawartą w umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Wskazana umowa zawiera międzynarodowe standardy pakowania i transportu szczególnie niebezpiecznych biologicznych czynników chorobotwórczych.

Projekt aktu normatywnego proponuje również wprowadzenie dodatkowego wymogu oznakowania worków i pojemników do odpadów medycznych o datę i godzinę otwarcia, godzinę zamknięcia oraz o dane identyfikujące jednostkę, w której są zbierane odpady medyczne. Dzięki powyższej zmianie określenie czasu zbierania odpadów medycznych w miejscu ich powstania będzie bezsporne.

Kolejnym wymogiem będzie wyposażenia i przenośnego urządzenia chłodniczego do magazynowania odpadów medycznych w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz. W odniesieniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia, projekt wprowadza uszczegółowione wymagania dotyczące możliwości utrzymania co najmniej higieny rąk bezpośrednio po wyjściu z magazynu zakaźnych odpadów medycznych zarówno z pomieszczenia, jak i przy wykorzystaniu urządzenia chłodniczego do magazynowania.

W miejscach przeznaczonych do dezynfekcji, mycia oraz przechowywania środków transportu wewnętrznego odpadów medycznych i pojemników wielokrotnego użycia w stosunku do obiektów, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne lub prowadzone są badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny, projektowany akt normatywny zakłada wprowadzenie wymogu posiadania systemu wentylacji.

Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.