Ponadto w projekcie zaproponowano ujednolicenie przepisów dotyczących odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala dla osób pozbawionych wolności w celu wyeliminowania tzw. "odmów na telefon".
Obecnie zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze dla osób pozbawionych wolności (Dz. U. poz. 738) - dalej r.ś.o.p.w. Projekt rozporządzenia zmieniającego, przedstawiony do konsultacji publicznych w dniu 1 marca 2016 r., proponuje między innymi wykreślenie przepisu, zgodnie z którym kierownik podmiotu leczniczego lub lekarz podmiotu leczniczego, lub lekarz dentysta podmiotu leczniczego właściwego dla miejsca osadzenia osoby pozbawienia wolności, decyduje o konieczności natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia osoby pozbawionej wolności przez pozawięzienne podmioty lecznicze. Proponowana zmiana ma za zadanie nadać wewnętrzną spójność rozporządzeniu w sprawie świadczeń udzielanych przez podmioty lecznicze dla osób pozbawionych wolności, ponieważ § 8 ust. 6 r.ś.o.p.w. określa już sposób podejmowania decyzji o konieczności udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego osoby pozbawionej wolności.
Proponowane odstąpienie od obowiązku wykonywania badania stanu uzębienia, któremu zgodnie z obowiązującymi przepisami musi się poddać każda osoba pozbawiona wolności przyjmowana do zakładu karnego, ma spowodować odciążenie organizacyjne i czasowe dla zakładów karnych, ograniczając przy tym ilość świadczeń o charakterze stricte leczniczym. Czas poświęcany na dokonywanie przeglądu stomatologicznego będzie mógł zostać efektywniej wykorzystany na leczenie stomatologiczne.
Dodatkowo projekt proponuje wprowadzenie możliwości odstąpienia od wykonania profilaktycznego radiologicznego badania klatki piersiowej po przeprowadzeniu badania lekarskiego jeśli lekarz podmiotu leczniczego ma dostęp do wyniku takiego badania. Wskazana zmiana ma umożliwić lekarzowi podmiotu leczniczego dla osób pozbawionych wolności zapoznanie się z wynikami zawartymi w systemach cyfrowych lub w posiadanych zasobach archiwalnych.
Projekt proponuje również uszczegółowienie dotychczasowego przepisu w zakresie dotyczącym odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala dla osób pozbawionych wolności. Ma to na celu wyeliminowanie przypadków tzw. "odmów na telefon" oraz zobowiązanie lekarza, który odmawia przyjęcia do szpitala, do określenia dalszego postępowania z osobą pozbawioną wolności w związku ze stwierdzanym stanem zdrowia. Wprowadzenie nowego zapisu ma pozwolić na uniknięcie przypadków nieuzasadnionych medycznie transportów.
W projekcie określono też maksymalny czas, na który można zlecić lek, co ma na celu uniknięcie praktyki zlecania leków na stałe. Proponowany okres 120 dni, na który można zlecić lek, jest tożsamy z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 62).
Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl