Zgodnie z projektem, szkolenie specjalizacyjne, prowadzone przez MON, będą mogli odbywać lekarze będący żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, pełniący służbę lub zatrudnieni w podmiocie leczniczym, którego podmiotem tworzącym i nadzorującym jest Minister Obrony Narodowej oraz lekarze zatrudnieni co najmniej w wymiarze jednej czwartej etatu lub na podstawie umowy cywilno-prawnej, odpowiadającej godzinowo wymiarowi czasu pracy jednej czwartej etatu, w podmiocie leczniczym, którego podmiotem tworzącym i nadzorującym jest MON. Do tej pory nie było takiego ograniczenia.

Jak argumentuje MON, wprowadzenie minimalnego wymiaru zatrudnienia lekarza niebędącego żołnierzem w podmiocie leczniczym MON "pozwoli na ściślejsze powiązanie lekarza MON z podmiotem leczniczym" oraz eliminuje przypadki gdy do postępowań kwalifikacyjnych, prowadzonych przez resort przystępują lekarze, dla których podstawowym miejscem pracy nie jest podmiot leczniczy MON - powinni zatem być objęci postępowaniem kwalifikacyjnym prowadzonym przez właściwego wojewodę.

W projekcie rozporządzenia przewidziano ponadto, że "w celu zabezpieczenia potrzeb sił zbrojnych w zakresie zabezpieczenia medycznego" lekarz MON zobligowany będzie do przedstawienia kierownikowi jednostki organizacyjnej, rocznych szczegółowych planów szkolenia specjalizacyjnego, zatwierdzanych przez kierownika specjalizacji. Zdaniem autorów projektu, dotychczasowy brak takiej regulacji utrudniał sprawowanie właściwego nadzoru nad odbywaniem specjalizacji przez lekarza MON, a jednocześnie realizacją innych obowiązków służbowych.

Projekt umożliwia przedłużenie lekarzowi MON okresu szkolenia specjalizacyjnego w innych przypadkach niż ustawo określone; uzasadnieniem – jak wskazano – jest specyfika służby wojskowej.

Przepisy przejściowe zakładają, że do lekarzy, którzy rozpoczęli odbywanie szkoleń specjalizacyjnych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe. Rozporządzenie ma wejść w dzień po dniu jego ogłoszenia, z mocą wsteczną obowiązywania od maja 2017 roku.

Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej ws. szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, a także pełniących służbę lub zatrudnionych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym i nadzorującym jest Minister Obrony Narodowej jest wykonaniem upoważnienia ustawowego.(pap

 [-DOKUMENT_HTML-]