Konieczność wydania rozporządzenia wynika z potrzeby wprowadzenia bardziej szczegółowych rozwiązań dotyczących sposobów postępowania dyspozytorów medycznych w określonych sytuacjach w porównaniu do procedur zawartych w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 maja 2007 r. w sprawie procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego (Dz. U. Nr 90, poz. 605).
Przedstawiona w projektowanym rozporządzeniu procedura obejmuje odebranie zgłoszenia, przeprowadzenie wywiadu medycznego z osobą dzwoniącą, podjęcie decyzji odnośnie zadysponowania właściwego zespołu ratownictwa na miejsce zdarzenia oraz utrzymywanie kontaktu z osobą będącą w miejscu zdarzenia w przypadku gdy potrzebny jest instruktaż pierwszej pomocy.
W odróżnieniu z obowiązującym stanem prawnym w projekcie włączono obowiązek przeprowadzania wywiadu medycznego w uwzględnieniem zaleceń odnośnie sposobu w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego zawartych w algorytmach (pisemnym zbiorze pytań i rekomendacji) zbierania wywiadu.
Dyspozytor medyczny będzie odpowiadał również za określenie priorytetu (określonego w postaci kodów alarmowego i pilnego) wysłania zespołu ratownictwa medycznego oraz utrzymanie łączności z tym zespołem w celu ustalenia docelowego miejsca przewiezienia pacjenta.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji z wyjątkiem przepisów dotyczących algorytmów, które będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2015 r.
Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 9 grudnia 2013 roku.

Źródło:www.mz.gov.pl