Proponowane w projekcie ustawy zmiany dostosują krajowe procedury wytwarzania i obrotu substancjami o działaniu psychoaktywnym do obowiązujących i praktykowanych w krajach unijnych.

Zmiany w szczególności dotyczą ustawy z 6 września 2001 roku – Prawo farmaceutyczne. Nowe regulacje przewidują reglamentację leków dostępnych bez recepty zawierających w swym składzie substancje psychoaktywne. Będzie je można zakupić jedynie w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych. Będą wydawane wyłącznie przez wykwalifikowany personel czyli farmaceutów i techników farmaceutycznych. Rozszerzone zostaną również zadania Inspekcji Farmaceutycznej w zakresie kontroli obrotu środkami odurzającymi i substancjami   psychotropowymi

Zmiany odnoszą się także do ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzyma większe uprawnienia nadzorcze nad przestrzeganiem zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

W ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii sprecyzowana zostanie definicja nowych substancji psychoaktywnych, jako „podobnych do środków odurzających i substancji psychotropowych”. Przedsiębiorcy podejrzewani o sprzedaż „dopalaczy”, utracą możliwość wnoszenia sprzeciwu przeciwko przeprowadzonej przez GIS kontroli. Według eksperta Business Centre Club, ten  zapis, nieco dyskusyjny, powinien dotyczyć wyłącznie kontroli, gdy jej przeprowadzenie jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia.

Według BCC proponowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na lepszą ochronę zdrowia i życia obywateli, szczególnie bezpieczeństwo ludzi młodych  bez istotnego pogorszenia sytuacji przedsiębiorców. Firmy członkowskie BCC z branży medycznej wielokrotnie wskazywały na potrzebę objęcia większą ustawową kontrolą tzw. dopalaczy.