W programie będzie wykorzystywane badanie niskodawkowej tomografii komputerowej. Finansowany będzie ze środków unijnych. Koszt pierwszego etapu resort zdrowia szacuje się na ok. 20 mln.

- To program unikalny w skali świata. Niewiele krajów się zdecydowano na taki skrinning. Takie badania w ramach programu przesiewowego prowadzi Japonia, Kanada i od niedawna Wielka Brytania – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.  


Gdańsk, Białystok czy Bydgoszcz - kto kolejny będzie testował nowy model leczenia onkologicznego 

 


Badanie pozwala wykryć już małe zmiany

Prof. Leszek Królicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego podkreśla, że badania z użyciem niskiej dawki promieniowana tomografii komputerowej pozwala wykryć już bardzo małe zmiany. 

- Takie badania przesiewowe będą mieć charakter profilaktyczny. Takie próby były już robione w innych krajach i dawały bardzo dobre efekty – mówi prof. Królicki. – Rak płuca jest w Polsce wykrywany w zaawansowanym stadium, bo długo nie daje objawów, dlatego pacjenci za późno zgłaszają się do lekarza.


Strasburg: nowotwór nie uniemożliwia tymczasowego aresztowania czytaj tutaj>>

 

W USA o 20 proc. mniejsza umieralność

Prof. Królicki podkreśla, że badania profilaktyczne pozwolą na wcześniejsze rozpoznanie raka płuca, a to najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Wśród osób, u których stwierdzono raka płuca, następne 5 lat przeżywa zaledwie 10-15 proc.

Rocznie w naszym kraju notuje się 16 tys. nowych zachorowań wśród mężczyzn i 4600 wśród kobiet. Współczynniki umieralności mamy jedne z najwyższych w Europie.

Gdy w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie (National Lung Trial), w którym zastosowano niskodawkową tomografie komputerową, okazało się, że o 20 proc. zredukowano umieralność w porównaniu z grupą, w której wykonywano RTG klatki piersiowej.


Czy krystaliczna krzemionka oraz żel krzemionkowy jest substancją rakotwórczą czytaj tutaj>>

 

Kto będzie mógł wziąć udział w programie

Resort zakłada, że program powinien ruszyć w drugim półroczu tego roku. Będzie dedykowany dla osób w wieku od 55 do 74 lat zarówno dla palaczy (dla tych, którzy palili jedną paczkę papierosów dziennie przez 20 lat) oraz dla osób, które przestały palić w ciągu w ostatnich 15 latach.

Osoby, które spełniają te kryteria otrzymają skierowanie na bezpłatne badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej. W ramach programu darmowa będzie wizyta kwalifikacyjna, badanie tomografii i wizyta z wynikiem.

Kompleksowa opieka w raku piersi ma zacząć działać w tym roku czytaj tutaj>>

 

Odpowiedni sprzęt

Konkursy dla lecznic mają być ogłoszone w drugim kwartale tego roku.

- Gdy dawka promieniowana jonizującego jest zmniejszona, wtedy ogranicza się skutki takiego badania dla pacjenta – podkreśla prof. Królicki. – Aby przeprowadzić badania z niską dawką, aparat musi być odpowiedniej klasy i całe oprogramowanie musi być do tego przygotowane.