Aż 49 procent biorących udział w badaniu dotyczącym postrzegania problemu dopalaczy twierdzi, że substancje te wywołują większą szkodliwość zdrowotną niż narkotyki (30 procent), alkohol (12 procent) czy papierosy (10 procent). W odczuciu Polaków dopalacze, tuż po alkoholu, wśród uzależnień stanowią najważniejszy problem społeczny w naszym kraju.
Dominuje pogląd, że dopalacze powinny być traktowane jak narkotyki – uważa tak 57 procent badanych osób. Przeszło co trzeci z nich uważa jednak, że są czymś innym niż narkotyki i używki. Jednocześnie aż 90 procent Polaków jest przekonanych o szkodliwości dopalaczy nie mniejszej niż narkotyków. Co drugi z nich uważa nawet, że dopalacze są bardziej szkodliwe, niż narkotyki.
Czytaj: GIS: kilkanaście zgonów rocznie po dopalaczach >>>
87 procent osób powyżej 34. roku życia nie zna nikogo, która zażywa dopalacze. Niepokojący jest jednak fakt, że co czwarty Polak w wieku 16-34 lat deklaruje znajomość z osobą, która zażywa te substancje. Ponad połowa osób z tego przedziału wiekowego zadeklarowała również, że gdyby chciała zakupić dopalacze, nie miałaby z tym trudności. Zainteresowani dopalaczami szukaliby ich przede wszystkim w internecie i u znajomych.