Dzień Matki, choć nie ma wspólnej daty, obchodzony  jest na całym świecie. W Polsce zawsze przypada na 26 maja. Jego celem jest przypomnienie o prawach i potrzebach matek w każdym wieku. Wsparcie należy się zarówno młodym, dopiero co stawiającym pierwsze kroki w macierzyństwie, opieka w okresie ciąży, okołoporodowa, pomoc w wychowywaniu potomstwa, jak  i tym starszym - potrzebującym godnego odpoczynku na emeryturze i opieki medycznej, dającej szansę na dłuższe, aktywne życie.

-Fakt bycia kobietą,  a później dodatkowo podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Rak piersi, jajników, osteoporoza… Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza  badań w ogromnym stopniu decydują o długości i jakości życia każdej kobiety. Nieważne, czy ma 20, czy 100 lat! Dlatego do lat walczymy o uregulowanie w Polsce polityki senioralnej, bilansu zdrowego człowieka  - szerszy dostęp do świadczeń medycznych, możliwość korzystania z programów profilaktycznych.– mówi Bożena Janicka, lekarz rodzinny, pediatra i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia 

Lekarze przypominają, że kobiety mogą korzystać z refundowanych badań i wizyt u specjalistów

  1. Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne:cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego.
  2. Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.
  3. Dwa razy w roku - co sześć miesięcy – o ile lekarz nie zaleci inaczej, konieczna wizyta kontrolna u stomatologa .

 

Badania mamy, która skończyła 50 lat!

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym. Mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia - co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt  z NFZ.

 

W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy m.in. nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie.  Lekarze PPOZ przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, wagi i wzrostu, oraz szczepieniach zalecanych co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet. Badania są także refundowane i można je wykonać u lekarza rodzinnego. 

Badania kobiety powinny być dokumentowane

Specjaliści przekonują też, że dobrym prezentem, który zmotywuje do badań jest podarowanie mamie segregatora medycznego. Można go sobie kupić  lub zrobić własnoręcznie. -Powinien zawierać kilka części. Dotyczące kolejnych wizyt, terminów, tabeli pomiarów w tym:ciśnienia tętniczego, glukozy, wagi, wzrostu, badania laboratoryjne, obrazowe, wypisy,  konsultacje specjalistyczne, zabiegi rehabilitacyjne,i aktualny kalendarz szczepień zalecanych. Z pewnością kalendarz ułatwi życie każdej z mam, a lekarzom da obraz jej zdrowia- zauważa Bożena Janicka. Podsumowuje, że miłość i zainteresowanie dzieci, to oprócz profilaktyki, regularnych badań, najlepsza recepta na jej długie i szczęśliwe życie!