Część wad rozwojowych można bowiem z powodzeniem korygować operacyjnie. W innych sytuacjach możliwe jest przygotowanie się do porodu w ośrodku, w którym będzie możliwe rozpoczęcie leczenia natychmiast po porodzie.

Badanie ultrasonograficzne między 11. a 14. tygodniem ciąży pozwala na ocenę wczesnej anatomii dziecka. Wyliczane jest ryzyko chorób genetycznych, a jeśli to konieczne, mama dostaje skierowanie na dodatkowe badania. USG w okresie od 18. do 22. tygodnia ciąży pozwala ocenić jak rozwija się mózg, kości czaszki, kończyny i organy wewnętrze dziecka. W okresie od 30. Do 32. tygodnia diagnostyka pozwala na  ocenę ogólnego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodkowego układu nerwowego.

Współczesna diagnostyka prenatalna opiera się na analizie badań biochemicznych i niezwykle starannie przeprowadzonej diagnostyce USG. Podczas tej ostatniej lekarz może oceniać poprawność reakcji na bodźce zewnętrzne i obserwować poprawność pracy niektórych organów. Badania są bezpieczne dla dziecka i dla matki. Według opinii specjalistów ultrasonografia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, na wagę urodzeniową noworodków ani na wady nienarodzonych dzieci. 

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi poradnie specjalistyczne oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Wierzchosławicach, Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Jastrzębiej, Jodłowce Tuchowskiej, Wojniczu, Szerzynach, Siemiechowie i Gromniku. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu. Jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.