Minister zdrowia apelował o merytoryczną debatę nad nimi, aby dać szansę na realną poprawę systemu ochrony zdrowia.

- W zakresie opieki onkologicznej proponujemy zniesienie limitów do świadczeń w opiece onkologicznej, ale w zamian za przestrzeganie terminów, kompleksowości i jakości - wyjaśnił minister. - Nie zamierzamy zmniejszać środków na onkologię, ale wydawać je w sposób bardziej racjonalny - zapewnił.

Jak wyjaśniał, pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania; będzie też umożliwiała zapisanie się do specjalistów na odrębną listę oczekujących, dedykowaną pacjentom onkologicznym. Po etapie diagnostyki specjalne konsylium określi pacjentowi ścieżkę terapeutyczną. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia. Minister dodał, że premiowani będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy trafnie będą rozpoznawać podejrzenie nowotworu u swoich pacjentów.

Minister, mówiąc o kolejkach do specjalistów, zaznaczył, że wynikają one z ograniczonej liczby kadry, ograniczonych środków oraz sposobu organizacji kolejek. Dodał, że po analizie kolejek okazało się, że wiele wizyt u specjalistów odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.
 - Dlatego proponujemy zmiany; kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę, a ponadto będziemy premiowali tych specjalistów, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ- wyjaśnił.

Arłukowicz podkreślał, że w celu lepszego planowania polityki zdrowotnej i wydatków na świadczenia będą powstawały regionalne mapy zapotrzebowania zdrowotnego.
 - Chcemy także zmienić zasady kontraktowania, chcemy wydłużyć czas, na który zawierane są umowy świadczeniodawców z NFZ - dodał.

W ramach nowelizacji ustawy o zawodzie pielęgniarki od 2016 roku pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Pielęgniarki mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.

Wzmocniona ma zostać także rola konsultantów krajowych, między innymi poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi.

Jak mówił minister, aby nowe rozwiązania mogły wejść spokojnie w życie, resort proponuje, aby na przyszły rok zamiast konkursów odbyło się aneksowanie obecnie obowiązujących umów ze świadczeniodawcami.(pap)