Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała do ministra zdrowia o wstrzymanie wszelkich prac nad dokumentem dotyczącym koncepcji wprowadzenia opieki farmaceutycznej refundowanej w Polsce. Dokument nie uzyskał akceptacji Naczelnej Rady Aptekarskiej jako organu upoważnionego do reprezentowania zawodu farmaceutów, a nawet nigdy nie został jej przedstawiony.

Przedstawiony dokument zawiera między innymi propozycje złagodzenia obowiązującego zakazu reklamy aptek i ich działalności poprzez wyłączenie spod zakazu wszelkich informacji o prowadzeniu opieki farmaceutycznej oraz na temat kontraktowania opieki farmaceutycznej z Narodowym Funduszem Zdrowia w drodze postępowania konkursowego.

Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreśla w stanowisku, że jak wynika z art. 39 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 poz. 1429 z późn. zm.), jedynie Naczelna Rada Aptekarska powołana została do reprezentowania zawodu aptekarza. Przypomina też, że wyłącznie Naczelna Rada Aptekarska uprawniona jest do czuwania nad prawidłową realizacją zadań samorządu aptekarskiego oraz do koordynowania i nadzorowania działalności okręgowych rad aptekarskich.

„Procedowanie przez urzędników Ministerstwa Zdrowia dokumentu, który odnosi się do istoty zawodu farmaceuty i zawiera nieakceptowalne propozycje, w tym projekt przepisu ograniczającego zakaz reklamy aptek i ich działalności, bez możliwości uprzedniego zajęcia stanowiska przez Naczelną Radę Aptekarskiej, uważamy za praktykę niedopuszczalną i skandaliczną” – oświadcza autor stanowiska.

Według prezesa Rady „próby forsowania przez urzędników Ministerstwa Zdrowia merytorycznych rozstrzygnięć w zakresie sprawowania przez farmaceutę opieki farmaceutycznej, dokonywane przy czynnym udziale tylko jednej, wybranej okręgowej izby aptekarskiej (Śląskiej) oraz starannie dobranych przedstawicieli nauki, z równoczesnym pominięciem reprezentującej całe środowisko farmaceutów Naczelnej Rady Aptekarskiej, są niedopuszczalne i nie mogą być akceptowane w demokratycznym państwie prawa”.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.nia.org.pl, stan z dnia 28 lipca 2015 r.