Podstawowym celem kampanii jest edukacja - uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki, oraz faktu, iż choroby układu moczowego trudno rozpoznać kierując się objawami, a łatwo wykryć za pomocą prostych badań krwi i moczu. 
 
Chorobę rozpoznaną na wczesnych etapach można całkowicie wyleczyć albo znacznie spowolnić jej rozwój. Niezdiagnozowana na czas jest jedną z przyczyn przedwczesnej śmierci Polaków. Najbliższe akcje Nefrotest zaplanowano na 26 czerwca 2016 w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie) i na 16 października 2016 w Wołominie (mazowieckie).

60. Nefrotest odbył się 6 czerwca 2016 roku w Brodnicy (kujawsko-pomorskie). Przebadało się 400 osób. 
- Największą korzyść z badania odniosą pacjenci w II i III stadium przewlekłej choroby nerek (PChN). W Brodnicy udało się wykryć 16 takich osób, nieświadomych, że mają chore nerki. Wczesne wykrycie i leczenie pod opieką nefrologa, może doprowadzić do całkowitego wyleczenia, a chorzy mają ogromne szanse by uniknąć uciążliwych dializ czy przeszczepu nerek – tłumaczy dr Liliana Chodara-Kuc, nefrolog i kierownik Stacji Dializ B.Braun Avitum w Brodnicy, gdzie odbyły się badania. Liczba osób uratowanych przed ciężką chorobą dzięki kampanii Nefrotest przekroczyła już 4000.

Dziś 95 procent chorych na nerki umiera przed postawieniem diagnozy. Specjaliści mówią wręcz o cichej epidemii chorób nerek. 
- Tylko w Polsce chorują na nie co najmniej 4 mln osób, a może i więcej, bo wielu nie chodzi regularnie do lekarza. Problem jest tym poważniejszy, że choroba przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów. Powoduje zmęczenie, obrzęki, trudności z koncentracją, bezsenność- ale nikt nie wiąże tego z nerkami. Z czasem schorzenie uszkadza wszystkie narządy, a chorujące osoby częściej cierpią na nowotwory, mają zawały i udar” - mówi dr Dariusz Aksamit, nefrolog i prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska. 
 
Tymczasem wystarczy wykonać raz w roku banalne badanie polegające na oznaczeniu poziomu kreatyniny we krwi oraz ogólne badanie moczu. Badania proste i tanie. Pozwalają wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie rozwoju. 

Nefrotest to jedyna w Polsce kampania dla zdrowia nerek. Badania ogólne moczu i poziomu kreatyniny we krwi nie wchodzą nawet do katalogu pracowniczych badań okresowych. Nefrolodzy i stowarzyszenia pacjentów bezowocnie apelują do Ministerstwa Zdrowia o powołanie ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania i leczenia chorób nerek.

61. akcja NEFROTEST zaplanowana jest na 26 czerwca (niedziela) w Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim. Przebada się tutaj co najmniej 300 chętnych. - Zainteresowanie akcją jest ogromne. W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie chorych na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom tego organu – tłumaczy dr Małgorzata Czynsz, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Bydgoszczy. 16 października 2016 zaplanowany jest Nefrotest w Wołominie (mazowieckie). By się zarejestrować wystarczy telefon. Więcej szczegółów o zapisach na nefrotest.com.

Od dziewiątej edycji kampanii, w Lubaniu, jesienią 2012 roku, organizatorzy kampanii Nefrotest przekazują pulę bezpłatnych dla pacjentów skierowań na badania przesiewowe nerek lekarzom w powiecie, w którym odbywa się akcja. 

Od 2013 roku akcji towarzyszą szkolenia dla lekarzy rodzinnych i wybranych specjalistów. Do tej pory, na blisko 40 spotkaniach, przeszkolonych zostało ponad 1000 medyków. Od 2015 roku kampania posiada akredytację Naczelnej Izby Lekarskiej i przyznaje za udział w szkoleniach punkty edukacyjne. 

- To właśnie lekarz rodzinny może pierwszy zauważyć niepokojące objawy chorób układu moczowego i odpowiednio zareagować, znacznie zwiększając szanse pacjenta na wyleczenie. Przesyłamy lekarzom skierowania na bezpłatne testy krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne) i prosimy o ich przekazanie osobom, których stan zdrowia może wskazywać na problemy z układem moczowym. To znacznie rozszerza zasięg naszej akcj - mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron.