W związku z ogłoszonymi pod koniec czerwca 2016 oraz planowanymi od stycznia 2017 roku kolejnymi obniżkami wycen procedur kardiologii inwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej AHP prowadzi także rozmowy z lokalnymi oddziałami NFZ na temat możliwości kontynuacji funkcjonowania kolejnych oddziałów. Wcześniej AHP informowała o możliwości zamknięcia 6 oddziałów do końca 2016 roku.
W ocenie zarządu AHP, dalsze prowadzenie działalności w Józefowie i Nysie przy określonych przez prezesa NFZ poziomach wycen świadczeń medycznych oraz niskich wartościach świadczeń zakontraktowanych w ramach umów z NFZ, „stało się trwale ekonomicznie nieopłacalne i nie pozwala na udzielanie świadczeń we wskazanych oddziałach w sposób niezakłócony i bezpieczny dla pacjentów”.
- Miesięczny kontrakt tych dwóch oddziałów chirurgii naczyniowej z NFZ nie pokrywa nawet podstawowych kosztów stałych ich utrzymania w gotowości, zgodnie z wymogami płatnika, które są coraz wyższe i generują coraz większe koszty. Do tego doszły w tej chwili znaczne obniżki wycen procedur, a kolejne mają wejść za kilka miesięcy. Jesteśmy więc zmuszeni podjąć decyzję o wypowiedzeniu umów z NFZ i zamknięciu oddziałów, bo funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach, czyli utrzymywanie stałej gotowości do zabezpieczenia życia i zdrowia pacjentów, nie jest możliwe – powiedział prezes Centrum Kardiologii w Józefowie Paweł Kaźmierczak.
W oddziałach chirurgii naczyniowej w Nysie i w Józefowie specjaliści wykonywali ponad 1200 zabiegów rocznie, lecząc chorych z takimi schorzeniami jak tętniaki aorty, zwężenie tętnic szyjnych czy krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu.
W ciągu ponad dwuletniej działalności w obu zamykanych oddziałach leczyło się ponad 4 tysiące pacjentów. W Centrum Kardiologii w Józefowie przeprowadzone były nowatorskie zabiegi ratujące nogi przed amputacjami, które dzięki zastosowaniu technik małoinwazyjnych pozwalały pacjentom już po kilku godzinach od zabiegu opuścić oddział o własnych siłach.
- Oddziały chirurgii naczyniowej w Nysie i Józefowie utrzymywały bardzo dobre wyniki liczenia, przyjmując całodobowo ciężko chorych pacjentów z zaawansowanymi chorobami układu krążenia. Śmiertelność wewnątrzszpitalna w tych jednostkach była bardzo niska i utrzymywała się na poziomie poniżej 1 procent. Tak dobre wyniki medyczne osiągnięto dzięki bezpośredniej współpracy tych oddziałów z funkcjonującymi w tej samej lokalizacji oddziałami kardiologii inwazyjnej oraz stworzeniem zespołów specjalistów sercowo-naczyniowych opiekujących się chorymi. Ten nowoczesny model organizacji usługi sercowo-naczyniowej, stworzony przez Grupę AHP kosztem wysokich nakładów finansowych, jest unikalny nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Taki model pozwala na kompleksowe zaopatrzenie chorych, które jest efektywne kosztowo i obniża ogromne koszty społeczne związane z przedwczesnym zgonem i ciężkim kalectwem – komentował prezes AHP profesor Paweł Buszman.
Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jednocześnie pod koniec czerwca 2016 centrala Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowała zarządzenie prezesa NFZ, w którym również zmieniono rozliczanie procedur kardiologicznych.
Zdaniem ministerstwa zdrowia część świadczeń kardiologicznych była przeszacowana, a nowa wycena urealnia koszty tych procedur. Wiceminister Marek Tomabarkiewicz zapewniał, że nie widzi zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii w związku ze zmianą wyceny. Resort wskazywał jednocześnie, że weryfikowana jest wycena także innych świadczeń; podwyższone mają być wyceny na przykład wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych oraz w opiece długoterminowej.
Założona w 2001 r.oku grupa American Heart of Poland to obecnie ponad 30 placówek szpitalnych, leczących ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie. W placówkach działają ośrodki kardiologii interwencyjnej, chirurgii naczyniowej oraz kardiochirurgii, pełniące 24-godzinne dyżury m.in. dla chorych z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, w tym ostrego zawału serca. (pap)