W Polsce aż 64 procent mężczyzn i 49 procent kobiet ma nieprawidłową masę ciała. Nadmierna waga dotyczy także dzieci i młodzieży, cierpi na nią około 20 procent populacji w wieku między 10 a 15 rokiem życia. W ciągu ostatnich 15 lat Polacy dwukrotnie przybrali na wadze.

Kwestie dotyczące przeciwdziałania występowaniu otyłości zostały określone jako jeden z 12 najważniejszych priorytetów zdrowotnych w Polsce. Dzięki temu prace nad zmianami systemowymi w tym zakresie traktowane są jako jedne z najpilniejszych.

Ponadto poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa uwzględnione są w Narodowym Programie. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że realizacja tego zadania w latach 2016 – 2020 przyczyni się przede wszystkim do zatrzymania wzrostu liczby osób z nadwagą i otyłością, czego konsekwencją będzie spadek obciążenia populacji przewlekłymi chorobami niezakaźnymi oraz ograniczenie zapadalności i przedwczesnej umieralności z powodu tych chorób.

Zagadnienia te znalazły się także w ustawie o zdrowiu publicznym. Jej celem jest utworzenie struktur odpowiedzialnych za koordynację i monitorowanie działalności władz publicznych wpływających na zmianę stanu zdrowia populacji, a także zapewnienie stabilnych mechanizmów finansowania. Projektowana ustawa umożliwi również wspieranie jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności małych gmin, w realizowaniu ustawowych obowiązków związanych z promowaniem i ochroną zdrowia.

Czytaj: Walka z nadwagą jednym z priorytetów zdrowia publicznego >>>