Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest od 10 lat, a od 2012 roku pod auspicjami ONZ. Hasło tegorocznych obchodów to: "Moje możliwości, moje wybory – cieszę się pełnymi i równymi prawami oraz rolą w rodzinie".

Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21). Także dlatego tegorocznym symbolem akcji są skarpetki nie do pary.

- Ten dzień jest po to, by pokazać osoby z Zespołem Downa. Nie trzeba się ich bać, są członkami naszego społeczeństwa. Powinniśmy znaleźć w nim dla nich miejsce - powiedział Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia "Bardziej kochani". Według niego obawy, jakie mają niektórzy ludzie wobec osób z Zespołem Downa, wynikają z braku informacji, z oceniania ich jedynie po specyficznym wyglądzie. Dodał, że ma jednak wrażenie, iż świadomość społeczna na temat tego schorzenia wzrasta, zwłaszcza w dużych miastach. 

Akcja skarpetkowa szerzy się od kilku tygodni za pośrednictwem internetu i portali społecznościowych. Niepasujące do siebie, kolorowe skarpetki zakładają osoby publiczne i zupełnie anonimowe, nagrywają filmiki i umieszczają je w sieci. Nominują do wykonania tego zadania kolejne osoby.

- Mam na sobie skarpety nie do pary, żeby wyrazić świadomość i otwartość - mówi w filmie opublikowanym na facebooku były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezentując swoje skarpety w kolorowe paski. Nominuje do założenia kolorowych skarpet kolejnych europosłów.

Ale nie tylko niepasujące do siebie skarpetki mają przypominać, że w społeczeństwie obok nas żyją osoby z Zespołem Downa. W całym kraju organizowanych jest w najbliższy weekend wiele imprez, które mają zwracać na to uwagę. W piątek 20 marca 2015 Stowarzyszenie "Bardziej kochani" zaprasza osoby z Zespołem Downa i ich opiekunów na film do warszawskiego kina Muranów. Przed kinem zaplanowano happening - młodzież rozdawać będzie przechodniom jabłka z logo Światowego Dnia Zespołu Downa. W sobotę 21 marca 2015 jabłka rozdawane będą na placu Zamkowym. Akcja jabłkowa ma się odbyć w wielu miejscach Polski.

W Krakowie zaplanowano piknik rodzinny z grami, zabawami i warsztatami, w Zielonej Górze - przedstawienie teatralne, inauguracja wystawy fotografii. Spektakl, koncerty i tort będą w lubelskim teatrze im. Andersena.

Informacje o zdarzeniach w kraju zbiera Koalicja 21, która zrzesza organizacje działające na rzecz osób z Zespołem Downa. Publikuje je na swojej stronie na facebooku.

Czytaj: Nieinwazyjne badania prenatalne nowej generacji dostępne w Polsce >>>

Zespół Downa, zwany dawniej mongolizmem, to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiego do średniego opóźnienia umysłowego. Pierwszy na odmienny wygląd niektórych dzieci z upośledzeniem umysłowym zwrócił uwagę pod koniec XIX w. angielski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska pochodzi nazwa tego schorzenia. W Polsce nie są prowadzone dokładne statystyki urodzin dzieci z Zespołem Downa, jednak szacuje się, że osoby te stanowią około 1,4 procent społeczeństwa.

Ryzyko, że dziecko będzie miało syndrom Downa rośnie wraz z wiekiem matki. (pap)