– To polepszy komfort pacjentów, wyposażone w nowy sprzęt i wyremontowane będą sale operacyjne. Zostanie także wybudowana nowa sala operacyjna, która  będzie znajdowała się na oddziale okulistycznym, tam będą odbywały się operacje zaćmy. To polepszy szybkość leczenia i wpłynie na zredukowanie kolejek – mówi Dariusz Madera, dyrektor szpitala klinicznego.

Jest to  kolejna pomoc samorządu województwa, związana z uruchomieniem kierunku lekarskiego na opolskiej uczelni. W 2016 roku samorząd przekazał uniwersytetowi dotację w wysokości miliona złotych na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do utworzenia tego kierunku. Natomiast Uniwersytecki Szpital  Kliniczny  to przekazane przez samorząd województwa Wojewódzkie Centrum Medyczne.

Jedno z najatrakcyjniejszych urządzeń, z jakich będą korzystać studenci medycyny na tej uczelni, to wirtualny stół operacyjny, jeden z jedenastu w kraju. Stół przedstawia obrazy w 3D, prezentuje całą anatomię, możliwe jest również za jego pomocą przeprowadzanie operacji i wyświetlanie obrazu z sal operacyjnych.

Studenci pierwszego roku rozpoczną kształcenie od podstaw medycyny, w tym z zakresu makro- i mikroskopowej budowy organizmu człowieka na anatomii i histologii. Zajęcia z anatomii prowadzone będą w nowocześnie wyposażonym w modele anatomiczne i plastynaty bloku dydaktycznym Zakładu Anatomii oraz w pracowni anatomii wirtualnej.

W drugim semestrze natomiast studenci będą także kształcili się w tzw. Anatomicum , przygotowywanym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w którym będą mieli możliwość nauki z wykorzystaniem preparatów kadawerowych.

Źródło: www.opolskie.pl