Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 roku - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny. Ogólnoświatowe obchody Światowego Dnia Chorego w 2016 roku odbędą się w Ziemi Świętej, w Nazarecie.
 
Tematem papieskiego orędzia z okazji XXIV Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko cokolwieka wam powie". Do niego nawiązuje przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski. W specjalnym przesłaniu na ten dzień, abp Zimowski podkreśla, że "dzieło lekarza i pielęgniarki powinno być traktowane nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim, jako powołanie”.
 
"Troska o niepełnosprawnych fizycznie i o ludzi starszych, troska o chorych umysłowo – sektory te, bardziej niż inne obszary życia społecznego, stanowią wskaźnik kultury społeczeństwa i państwa" – głosi przesłanie arcybiskupa Zimowskiego.
 
Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywać się będą uroczyste msze św., podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki. W warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha mszy św. w intencji chorych przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
 
Papież Franciszek w orędziu na XXIV Światowy Dzień Chorego podkreślił, że w tym dniu możemy prosić Jezusa miłosiernego, przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym braciom i siostrom chorym.
 
- Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych - czytamy w orędziiu papieża.
 
- My również, zdrowi lub chorzy, możemy ofiarować nasze trudy i cierpienia, jak tę zwykłą wodę, która wypełniła stągwie na weselu w Kanie Galilejskiej i została przemieniona w najlepsze wino. Pomagając dyskretnie osobom cierpiącym, podobnie jak w chorobie, bierzemy na swoje barki codzienny krzyż i idziemy za Mistrzem i choć spotkanie z cierpieniem będzie zawsze tajemnicą, Jezus pomaga nam odsłonić jego sens - głosi orędzie papieskie.
 
Papież Franciszek podkreślił w nim, że XXIV Światowy Dzień Chorego jest dla niego okazją, by w szczególny sposób być blisko chorych, a także osób, które się nimi opiekują.
 
Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.
 
Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".
 
Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 roku w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Zdrowie człowieka a środowisko. Część 2
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł