Lekarze podkreślają, że wielu pacjentów jest niezdiagnozowanych, a tym samym niewłaściwie leczonych. Postawienie diagnozy trwa zwykle od 5 do 7 lat. Aby poprawić czas rozpoznania choroby i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci z całego świata podczas Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych przypominają o tej wciąż nieznanej dla wielu ludzi chorobie.
Nowotwory neuroendokrynne – rzadkie i ciągle mało znane
Guzy neuroendokrynne (NET ) to nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Około 70 procent guzów NET powstaje w obszarze układu pokarmowego i trzustki. Stanowią one około 2 procent wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego. Choć występują podobnie często jak rak żołądka czy trzustki, wiedza o nich jest zdecydowanie niższa, co przekłada się na zbyt późne rozpoznanie choroby.
Nowotwory NET mogą przebiegać bezobjawowo, czasami powodują napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne, czy bóle brzucha. Mogą również przypominać inne choroby, takie jak zapalenie śluzówki żołądka, kamica żółciowa czy zespół jelita drażliwego.
- Większość społeczeństwa nigdy nie słyszała o tego rodzaju chorobie. Nowotwory neuroendokrynne mogą rozwijać się przez lata, nie dając żadnych objawów, innym razem objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne. W efekcie pacjenci, którzy powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i onkologa, trafiają do właściwego lekarza zbyt późno, co zmniejsza szansę na ich wyleczenie. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uda się skrócić statystyczny czas diagnozy, a nowotwory neuroendokrynne czarno na białym zapiszą się w świadomości Polaków - powiedziała dr hab. n. med. Anna Sowa – Staszczak z Katedry i Kliniki Endokrynologii w Krakowie.
Z okazji światowego Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych (NET) 25 listopada 2016 roku w Krakowie odbędzie się koncert charytatywny pod nazwą „Black or White”.
- Niejednoznaczność objawów sprawia, że symbolem nowotworów neuroendokrynnych stał się wzór zebry. Trudno stwierdzić czy zebra jest w białe czy w czarne pasy, podobnie odróżnienie nowotworu neuroendokrynnego od innych powszechnych chorób sprawia wiele trudności. Właśnie dlatego koncert przybrał nazwę „Black or White”– podkreśliła dr hab. n. med. Anna Sowa – Staszczak z Katedry i Kliniki Endokrynologii w Krakowie.
Celem koncertu jest wsparcie Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii w Krakowie oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem nieznanych powszechnie nowotworów neuroendokrynnych.
W związku ze Światowym Dniem Nowotworów Neuroendokrynnych Katedra i Klinika Endokrynologii UJCM w Krakowie zaprasza także na organizowaną pod hasłem „Nowotwory endokrynne z pułapu lekarza internisty, lekarza rodzinnego i gastrologa” konferencję naukowo-szkoleniową. Spotkanie, które odbędzie się 3 grudnia 2016 roku dedykowane jest specjalistom z zakresu medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz lekarzom innych specjalizacji.
Źródło: Konkret PR