Szacuje się, że co roku z powodu wścieklizny umiera 59 tysięcy osób, z czego 40 procent stanowią dzieci poniżej 15. roku życia. Wścieklizna jest lekceważoną chorobą i występuje przede wszystkim wśród mieszkańców społeczności oddalonych wiosek, w których najczęstszymi ofiarami tej choroby są dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Afryka i Indie mają najwyższy na świecie roczny wskaźnik zgonów z powodu wścieklizny. Ponieważ źródłem zdecydowanej większości przypadków zachorowań na wściekliznę wśród ludzi, a także jej pierwotnym ogniskiem są psy, zakrojona na szeroką skalę akcja szczepienia tych zwierząt stanowi skuteczną metodę eliminacji tej choroby.
 
- To choroba, której można zapobiegać, a która mimo to sieje spustoszenie wśród znajdujących się w najgorszym położeniu populacji - jesteśmy zaangażowani w partnerstwa w ramach wspomnianych projektów oraz podejmujemy wysiłek na rzecz jej wyeliminowania na całym świecie - mówi ngrid Deuzeman, dyrektor ds. marketingu globalnego MSD Animal Health.
 
W ramach projektu Afya Serengeti i Mission Rabies firma MSD Animal Health zobowiązała się przekazać jako donację taką samą liczbę dawek szczepionki NOBIVAC®, jaką właściciele zwierząt domowych i weterynarze wybierają w ponad 20 krajach biorących udział w projekcie.
 
- Każdego roku ponad 25 milionów osób na całym świecie otrzymuje wstrzykiwaną po ugryzieniu szczepionkę przeciw wściekliźnie, dzięki czemu zapobiega się zgonom setek tysięcy osób. Jednak wścieklizna zbiera tragiczne żniwo w obszarach, w których dostęp do leczenia i opieki szpitalnej jest ograniczony. Każdego dnia ludzie są narażeni na kontakt ze wścieklizną, a po zarażeniu prowadzą wyścig z czasem, niekiedy przegrywając - powiedziała profesor Sarah Cleaveland, inicjatorka programu „Afya Serengeti”.
 
- Prowadzone na szeroką skalę akcje szczepienia psów zapobiegają możliwemu do uniknięcia tragicznemu plonowi, jaki wścieklizna zbiera wśród ludzi i zwierząt - powiedział Luke Gamble, inicjator Mission Rabies. - Nasza współpraca z firmą MSD Animal Health jest bezcennym zasobem w naszej misji, którą jest wyeliminowanie wścieklizny na świecie do 2030 roku.

Źródło: MSD Animal Health/Centrum Prasowe PAP