Czy zwolnienie pracownika samorządowego z obowiązku odbywania służby przygotowawczej na podstawie art. 19 ust. 5  ustawy o pracownikach samorządowych , którego wiedza i umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych, powinno mieć formę pisemną?

Odpowiedź

Zwolnienie ze służby przygotowawczej powinno mieć formę pisemną, ale jej niedochowanie nie powoduje nieważności decyzji pracodawcy co do zwolnienia ze służby.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. Brzmienie tego przepisu wskazuje na obowiązek sporządzenia pisemnej decyzji w przedmiocie zwolnienia pracownika ze służby przygotowawczej. Wynika to generalnie z zasady pisemnego wykonywania czynności z zakresu prawa pracy, gdyż wszelkie z decyzji i poleceń istotnych dla pracownika musi mieć odzwierciedlenie w aktach osobowych. Nie oznacza to jednak, że uchybienie w postaci niedochowania pisemnej formy decyzji kierownika jednostki w przedmiocie zwolnienia ze służby przygotowawczej, powoduje jej nieważność i konieczność powtórzenia egzaminu w związku ze skierowaniem do służby. Jest to uchybienie, które – w sytuacji zdania egzaminu urzędniczego i dopuszczenia do pracy na stanowisku urzędniczym – nie może mieć wpływu na późniejsze wykonywanie umowy o pracę.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)