Rada gminy uchwaliła zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Między innymi zwiększyła minimalną powierzchnię działek budowlanych dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Wojewoda zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego, uznał bowiem, iż naruszony został tryb sporządzania planu miejscowego.
Zmiany wprowadzone do uchwalanego planu, w ocenie organu, wymagały ponownego wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu.
WSA zgodził się z organem nadzoru.
Sąd wyjaśnił, iż trzeba mieć na uwadze charakter prawny uwag wnoszonych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu. Jeżeli są to uwagi o charakterze indywidualnym, zgłaszane w odniesieniu do poszczególnych działek, jako takie mogą być uwzględniane bez obowiązku ponowienia procedury planistycznej.
Czym innym jest natomiast wprowadzanie zmian o charakterze ogólniejszym, wówczas gdy mamy do czynienia z konfliktem interesów różnych grup właścicieli działek położonych na obszarze objętym zmianami.
W ocenie sądu taka sytuacja wystąpiła w rozpoznawanej sprawie.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Uwzględnione uwagi, dotyczące zmiany minimalnej powierzchni działek budowlanych, zostały zgłoszone przez właścicieli działek "sąsiednich" – czyli właścicieli nieruchomości położonych poza terenem objętym projektem planu – i dotyczyły nie pojedynczych działek położonych w granicach tego planu, lecz całych jednostek strukturalnych, w liczbie kilkunastu.
Z punktu widzenia możliwości i zakresu korzystania z nieruchomości, w tym jej zagospodarowania, a także rozporządzania nią, nie jest bowiem obojętne, czy właściciel danej nieruchomości, o powierzchni np. 2400 m2, będzie mógł ją podzielić na dwie działki budowlane o powierzchni 1200 m2 każda, czy na trzy działki budowlane o powierzchni 800 m2 każda, a w konsekwencji – czy docelowo, po podziale będzie możliwe przeznaczenie terenu tej nieruchomości pod budowę, odpowiednio, tylko dwóch, czy jednak trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
W ocenie sądu zmiany o takim charakterze wymagały ponownego wyłożenia tak zmienionej części projektu, przed uchwaleniem planu przez radę gminy.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 20 kwietnia 2017 r., sygn. akt IV SA/Po 1011/16, nieprawomocny