Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Związek gmin wystąpił z prośbą o wycofanie deklaracji od nieruchomości za 2013 r., którą wcześniej złożył. Argumentował to tym, iż pomieszczenia, które wskazał w deklaracji, wynajmuje jako siedzibę swoich organów.


Zwrócił uwagę, iż ustawodawca w art. 2 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.) wyraźnie wyłączył z opodatkowania podatkiem od nieruchomości siedziby organów jednostek samorządu terytorialnego w budynkach obsługujących funkcjonowanie tych organów.


W odpowiedzi prezydent miasta wskazał, iż ani zarząd ani zgromadzenie związku gmin nie są organami jednostek samorządu terytorialnego i w związku z tym część nieruchomości przez nie zajęta podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.


WSA przyznał rację prezydentowi.

Zdaniem sądu związek gmin jest strukturą utworzoną wyłącznie na potrzeby realizacji konkretnego zadania gminnego i nie może być uznany za jednostkę samorządu terytorialnego. Posiada bowiem własną osobowość prawną, wykonuje zadania w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.


Zatem skoro związek gmin, który wykonuje zadania publiczne na rzecz określonej wspólnoty samorządowej, nie jest jednostką samorządu terytorialnego, to tym bardziej zgromadzenie związku jak i zarząd nie mogą być uznane za organ jednostki samorządu terytorialnego – uznał WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 117/14, nieprawomocny