Pytanie:
Czy szkoła podstawowa, do której jest włączane gimnazjum może przejąć na podstawie uchwały rady gminy zobowiązania i należności likwidowanego gimnazjum?

Odpowiedź:
Zobowiązania i należności gimnazjum powinien przejąć urząd gminy.

Uzasadnienie:
Na podstawie art. 129 ust. 14 i 16 ustawy z 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – dalej p.w.p.o. w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, za dzień zakończenia działalności dotychczasowego gimnazjum uznaje się dzień 31 sierpnia roku, w którym następuje włączenie dotychczasowego gimnazjum do odpowiednio ośmioletniej szkoły podstawowej, natomiast nie przeprowadza się zlikwidowanej likwidacji na podstawie art. 59 ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. Rada gminy powinna uchwalić warunki włączenia dotychczasowych gimnazjów do publicznych ośmioletnich szkół podstawowych (art. 206 ust. 2 pkt 4 p.w.p.o.).

Jednocześnie nie określa ich akt p.w.p.o. W związku z tym warunki te powinny być zgodne z ustawą z 27.08.2009 r. o finansach publicznych Na podstawie art. 12 u.f.p. jednostki budżetowe tworzą, łączą i likwidują organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego - gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki budżetowe. Gimnazjum jest jednostką budżetową, co wynika z art. 79 u.s.o. Zakończenie działalności szkoły należy traktować na gruncie aktu u.f.p. jako jej likwidację. W oparciu o art. 12 ust. 3 u.f.p. likwidując jednostkę budżetową, jednostka samorządu terytorialnego określa przeznaczenie mienia znajdującego się w zarządzie tej jednostki. Z kolei należności i zobowiązania likwidowanej gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej jednostki budżetowej - przejmuje urząd odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, czyli w przypadku gimnazjum – urząd gminy (art. 12 ust. 4 u.f.p.).

Jedynie gdy na skutek likwidacji jednostki budżetowej j.s.t. utworzy jednostkę o innej formie organizacyjno-prawnej niż jednostka budżetowa, może również zdecydować o przejęciu należności i zobowiązań likwidowanej jednostki budżetowej przez nowo utworzoną jednostkę (art. 12 ust. 7 i 7 u.f.p.). Ten przypadek nie dotyczy włączenia gimnazjum do innej jednostki budżetowej, jaką jest szkoła podstawowa (art. 79 u.s.o.). Jeśli rada gminy podjęła uchwałę, która jest sprzeczna z powołanymi przepisami, obowiązuje dopóki nie zostanie stwierdzona jej nieważność - art. 91 ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym, art. 147 § 1 ustawy z 30.08.2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami