Obecnie obowiązujący § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 16 września 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1466), stanowi podstawę do udzielenia pomocy publicznej na projekty, realizowane w obszarach gdzie nie istnieje sieć NGA (i najprawdopodobniej nie zostanie utworzona na zasadach komercyjnych w ciągu trzech lat), umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości nie mniejszej niż 30 Mb/s do użytkownika końcowego.

Powyższy akt zawiera ponadto w § 2 pkt 11 definicję „sieci NGA”, którą należy rozumieć jako „sieć dostępu nowej generacji” o której mowa w art. 2 (138) rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 (tzw. GBER). Obecnie, pojęcie sieci NGA nie odwołuje się do parametru minimalnej przepustowości. Należy więc uznać, że zapewnia ona przepustowość co najmniej 30 Mb/s do każdego użytkownika końcowego. Zdaniem autorów projektu, przy dzisiejszym stanie rozwoju technologii telekomunikacyjnych taka wartość nie spełnia cech wspomnianej „sieci dostępu nowej generacji”.

W związku z powyższym, nowe rozporządzenie Ministra Cyfryzacji (Dz.U. poz. 1648) przewiduje nowelizację definicji „sieci NGA”. Polegać ona będzie na wskazaniu parametrów przepustowości, jaką sieć musi zapewniać, aby uznać ją za spełniającą wymogi NGA.

Wedle nowej definicji, obok spełnienia cech sieci dostępu nowej generacji musi ona również:
1) w przypadku użytkowników końcowych będących podmiotami wchodzącymi w skład systemu oświaty w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – zapewniać tym użytkownikom usługę dostępu do internetu o gwarantowanej przepustowości co najmniej 100 Mb/s,
2) w przypadku pozostałych użytkowników końcowych – gwarantować im usługę dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

W efekcie, dostosowaniu do nowej definicji „sieci NGA” podlegają § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia. Skutkiem nowelizacji będzie możliwość udzielania wsparcia projektom budowy sieci NGA w lokalizacjach placówek oświatowych, które nie znajdują się i nie znajdą w ciągu 3 lat w zasięgu sieci umożliwiającej świadczenie usług o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 4 października 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (Dz.U. poz. 1648)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami