Jak podano na stronach Ministerstwa Środowiska, w tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 80 jednostek. O nagrodę ubiegało się 35 gmin, związków gmin i powiatów, 42 przedsiębiorstwa oraz 3 organizacje pozarządowe. Podczas oceny zgłoszonych wniosków niezależni eksperci oraz Rada Programowkoa szczególną uwagę zwracali na zastosowanie najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań. Do wizytacji, stanowiących końcowy etap oceny, Rada Programowa wybrała 23 przedsięwzięcia, a spośród nich 15 laureatów. Nagroda przyznana została w czterech kategoriach – jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo, wyrób oraz stowarzyszenia i fundacje.

Wśród j.s.t. uhonorowano po raz drugi już Gdańsk, któremu przyznano tytuł za kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska, na które składają się m.in.: nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów w Gdańsku - Szadółkach, zabezpieczenia przeciwpowodziowe Żuław, modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych, opracowanie mapy akustycznej, systemu monitoringu hałasu oraz programu naprawczy łagodzenia jego skutków. Tytułem wyróżniono także Miasto i Gminę Karlino za intensywną termomodernizację budynków i unowocześnienie kotłowni węglowych, a także stosowanie nowoczesnych systemów grzewczych z zastosowaniem pomp ciepła. Wprowadzono również energooszczędny systemu oświetlenia ulicznego typu LED, a także rozwija się odnawialne źródła energii.

W kategorii gmin wiejskich uhonorowano Gminę Duszniki za całkowite zwodociągowanie Gminy oraz rozbudowę systemu kanalizacji wraz trzema mechaniczno-biologicznych oczyszczalniami ścieków. Na terenie całej Gminy zorganizowano system zbiórki odpadów u „źródła”, w tym także selektywnej obejmującej szło i tworzywa sztuczne. Akcje zbierania puszek aluminiowych i baterii, odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pozwalają na zwiększenie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych i zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowisko. Lokalne zasoby gazu ziemnego, obok energii elektrycznej, stanowią podstawowy surowiec grzewczy dzięki któremu zmniejszono emisję zanieczyszczeń do powietrza.

W tej samej kategorii wyróżniono także Gminę Rewal za całkowitą gazyfikację, sieć wodociągowo-kanalizacyjna dostępną dla wszystkich mieszkańców oraz dobrze zorganizowana gospodarka odpadami. W Gminie funkcjonuje również zmodernizowana oczyszczalnia ścieków, a prawie wszystkie kąpieliska Gminy Rewal spełniają najwyższe normy prestiżowego międzynarodowego programu na rzecz edukacji ekologicznej otrzymując certyfikat „Błękitnej Flagi”.

Tytułem uhonorowano również Związek Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle za radykalną przebudowę oraz modernizację obiektów i urządzeń wodno-kanalizacyjnych w ramach realizacji Programu Poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki. W efekcie wybudowano 600 km sieci kanalizacji sanitarnej, 90 km sieci wodociągowej, dziesięć nowych mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków oraz zmodernizowano cztery oczyszczalnie i dwie stacje uzdatniania wody.

Konkurs organizowany jest od 1996 r., a jego celem jest promocja innowacyjności, oryginalności, wysokiej jakości usług, rzetelności i etyki ekologicznej w działaniach na rzecz środowiska. Konkurs jest organizowany w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo, wyrób, jednostka samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia i fundacje.

Źródło: www.mos.gov.pl