W dniu 6 grudnia, w trakcie 28 posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli w drugim czytaniu wspólnie dwa poselskie projekty przewidujące zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych i w ustawie o pracownikach samorządowych, samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i samorządzie województwa. W pierwszym projekcie grupa posłów KP PO proponuje wprowadzenie zakazu obsadzania stanowiska sekretarza gminy, powiatu i województwa w drodze powierzenia obowiązków (p.o.).

Nabór na wolne stanowisko sekretarza ma być przeprowadzony nie później niż w ciągu 3 miesięcy od powstania wakatu. Drugi projekt przewiduje m.in., że członkowie zarządów dzielnic m.st. Warszawy będą zatrudniani na podstawie wyboru, a nie jak dotychczas w oparciu o umowę o pracę. Projekt określa także wymagania, jakie powinien spełniać pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku doradcy lub asystenta. Chodzi głównie o to, aby nie mogła nim zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Projekt umożliwia też weryfikację wymogu niekaralności osób aplikujących bądź już zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Doprecyzowano także instytucję „awansu wewnętrznego”. Będzie on możliwy jedynie w ramach danej grupy stanowisk. Drugie czytanie obu projektów odbyło się 6 sierpnia br. W związku ze zgłoszoną w trakcie drugiego czytania poprawką projekt trafił ponownie do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu jej zaopiniowania.