Rozporządzenie ujednolica szatę graficzną wniosków oraz wprowadzono kilka korekt w używanym nazewnictwie. Określono też tryb i treść wystąpienia o uzyskanie zgody na udostępnienie danych z rejestru mieszkańców, rejestru zamieszkania cudzoziemców lub rejestru PESEL. Powinno ono zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy;
- wskazanie danych jednostkowych, o których udostępnienie wnosi wnioskodawca;
- informację o wskazanym przez wnioskodawcę celu, do którego udostępnione dane zostaną wykorzystane;
- termin, w którym osoba, do której wystąpiono, powinna udzielić odpowiedzi wraz ze wskazaniem, że jego niedotrzymanie skutkować będzie odmową udzielenia zgody na udostępnienie jej danych jednostkowych. Termin ten nie może być krótszy niż siedem dni, a dłuższy niż czternaście dni;
- pouczenie, że zgoda na udostępnienie danych musi być udzielona na piśmie opatrzonym własnoręcznym podpisem osoby, do której wystąpiono.

Wystąpienie to dostarcza się za pokwitowaniem pocztą.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Jednocześnie traci moc poprzedzające je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (Dz. U. Nr 214, poz. 1353 z późn. zm.) .

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2011 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z rejestru mieszkańców, rejestru zamieszkania cudzoziemców i rejestru PESEL oraz trybu uzyskiwania zgody na udostępnienie danych po wykazaniu interesu faktycznego (Dz. U. Nr 243, poz. 1450)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (Dz. U. Nr 214, poz. 1353 z późn. zm.)