W rozpatrywanej sprawie ośrodek transportu leśnego domagał się zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym poprzez zmianę rodzaju i przeznaczenia pojazdu z ciągnika samochodowego na samochód ciężarowy.

Prezydent miasta odmówił zmiany stanu faktycznego w dowodzie rejestracyjnym.

Organ gminy zaznaczył, że stanem rzeczywistym na którego podstawie organy powinny dokonywać ustaleń, są dane wynikające z decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu i korespondującą z nią treścią dowodu rejestracyjnego, będącego dokumentem urzędowym.

Ośrodek transportu leśnego wniósł skargę do sądu administracyjnego.

WSA wyjaśnił, iż dowód rejestracyjny danego pojazdu zawiera określone dane identyfikujące pojazd samochodowy, jego właściciela oraz "wystawcę" i jest dokumentem wydawanym w następstwie podjęcia decyzji o zarejestrowaniu pojazdu określonego w złożonym wniosku.

Skoro dane dotyczące rodzaju i przeznaczenia pojazdu nie znajdują się w decyzji o rejestracji pojazdu, to nie zachodzi konieczność jej zmiany. W takiej sytuacji zmian należy dokonywać tylko w dowodzie rejestracyjnym w drodze czynności materialno-technicznej, które nie wymagają wszczęcia i prowadzenia postępowania administracyjnego oraz wydania decyzji administracyjnej.

Czynność materialno-techniczna nie ma cech ostateczności ani prawomocności, a właściwy organ ma obowiązek skorygowania błędnego wpisu, oczywiście po ustaleniu, że taki błąd ma miejsce – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 5 marca 2015 r., sygn. akt II SA/Go 915/14, nieprawomocny