Wynagrodzenie nie ulegnie zmianie.




Odpowiedź

Zakładając, że mamy do czynienia z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku kierowniczym (pracownikiem urzędu pracy) podstawą zmiany warunków pracy i płacy może być:
 - porozumienie stron;
 - wypowiedzenie warunków pracy i płacy z przyczyn dotyczących pracownika,
 - przeniesienie na inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom pracownika na podstawie art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych .

Zgodnie z ust. 1 tego artykułu w przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku. Stosownie do ust. 2 art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych pracownik, o którym mowa w ust. 1, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko.

Zmiana stanowiska w wyniku porozumienia stron w opisanej w pytaniu sytuacji jest co do zasady dopuszczalna z uwagi na pozostawienie wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, a przede wszystkim z uwagi na zgodną wolę pracownika i pracodawcy. Porozumienie opisane w pytaniu (z przyczyn dotyczących pracodawcy) może także nasuwać wątpliwości czy w dłuższej perspektywie nie będzie dla pracownika niekorzystne. Zaszeregowanie pracownika do odpowiedniej kategorii (XII czy X w tabeli) może bowiem w przyszłości wiązać się z określonymi uprawnieniami lub obowiązkami. Na przykład w wypadku różnego co do wysokości podwyższenia stawek wynagrodzeń dla poszczególnych kategorii zaszeregowania (proporcjonalnie wyższej dla XII a niższej dla X). W porozumieniu stron należy dokładnie opisać przyczynę zmiany warunków oraz ustalić co będzie się działo w przyszłości z wynagrodzeniem pracownika w razie zmiany zasad wynagradzania czy zmiany tabeli (czy pracownik otrzymywał będzie nadal stawkę z kategorii XII czy już tylko X). W wypadku braku tego typu uregulowań w umowie, w przyszłości należy domniemywać, iż pracownik traktowany będzie pod względem regulacji wynagrodzeń jak pracownik z niższej kategorii zaszeregowania.

Należy mieć ponadto na uwadze, że w administracji publicznej (także samorządowej) pracodawca nie ma co do zasady prawa wynagradzać pracownika z kategorii X według zasad przewidzianych dla pracowników z kategorii XII. Po pierwsze dlatego, iż nie ma do tego podstaw w przepisach. Po drugie dlatego, iż może prowadzić to do skutecznych zarzutów ze strony innych pracowników niekorzystnego ich traktowania w porównaniu z pracownikiem lepiej wynagradzanym bez uzasadnionych powodów.

Jeżeli zatem dochodzi do zmiany kategorii zaszeregowania należy raczej wykorzystać przepis art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych , jeżeli faktycznie nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku z uwagi na jego likwidację. Jeżeli zaś nie dochodzi do zmiany kategorii zaszeregowania, porozumienie opisane w pytaniu jest jak najbardziej dopuszczalne.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)