Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym  rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. Rada gminy może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady (art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym ).

Zmiana porządku obrad może nastąpić w każdym momencie trwania sesji i może następować wielokrotnie, podobnie stwierdził WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 3 listopada 2008 r., IV SA/Gl 396/08, Lex 509626. Zatwierdzenie porządku obrad na początku sesji nie wyłącza możliwości jego późniejszej zmiany. Wymagane jest przegłosowanie takiej zmiany bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

Nieco inny tryb obowiązuje w przypadku sesji zwołanych w trybie art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (tak zwanych sesji nadzwyczajnych), gdzie do zmiany porządku obrad jest dodatkowo wymagana zgoda osób, na których wniosek sesja została zmieniona.

Porządek obrad ustalony przez przewodniczącego rady w ogóle nie wymaga zatwierdzenia przez radę, jeżeli nie są do niego wprowadzane żadne zmiany. Natomiast praktyka zatwierdzania takiego porządku nie jest błędem, ma charakter porządkujący, potwierdza się w ten sposób, że nikt z radnych nie wnosi o zmianę takiego porządku obrad.
 


 

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)