Zgodnie z treścią art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców, którzy należąc do tej samej grupy kapitałowej złożyli odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu, chyba że wykażą, iż istniejące pomiędzy nimi powiązania nie prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji. Poprzez tę regulację nakłada się na zamawiającego obowiązek wystąpienia do poszczególnych uczestników postępowania o złożenie wyjaśnień, nie może on bowiem, w sposób automatyczny, wykluczyć ich z postępowania.

Udostępnienie zasobów przez spółkę cywilną nie stanowi o grupie kapitałowej >>>

Należy jednak zauważyć, że w przypadku, kiedy przetarg dopuszcza możliwość złożenia ofert częściowych, w stosunku do każdej części toczy się niejako odrębne postępowanie. Jak zaznacza UZP „Skoro zatem, w odniesieniu do poszczególnych części prowadzone są autonomiczne postępowania „cząstkowe” w ramach całości postępowania, interpretacja użytego w art. 24 ust. 2 pkt 5 p.z.p. pojęcia „w tym samym postępowaniu” powinna odnosić się do takich odrębnych postępowań dotyczących poszczególnych części zamówienia.”

W tym wypadku, nie ma znaczenia, że poszczególni wykonawcy należą do tej samej grupy kapitałowej, o ile złożą oferty dla innych części zamówienia – a więc będą uczestniczyli w odrębnych postępowaniach. Nie są więc naruszane zasady uczciwej konkurencji, czy przeciwdziałania zmowom przetargowym. Jest to wyjątek, w którym zamawiający nie ma obowiązku wnoszenia o wyjaśnienia do wykonawców na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 5 p.z.p.

Spółka cywilna nie może tworzyć grupy kapitałowej >>>

Bardziej problematyczna sytuacja będzie miała miejsce, kiedy zamawiający umieści w SIWZ zakaz ograniczający składanie ofert przez tego samego wykonawcę np. tylko do jednej spośród wszystkich części postępowania.

W tym wypadku, złożenie ofert na różne części zamówienia, przez powiązanych ze sobą kapitałowo wykonawców, może być traktowane jako naruszenie wymogów SIWZ. Wynika to z faktu, że będąc odrębnymi przedsiębiorcami, mogą oni stanowić jeden podmiot gospodarczy. W takim wypadku zamawiający może, a często nawet powinien, wezwać wykonawców do wyjaśnień w trybie art. 26 ust. 4 p.z.p. lub ewentualnie art. 87 ust. 1 p.z.p. aby ustalić, czy powiązania pomiędzy nimi są na tyle silne, że tworzą oni w istocie jeden podmiot gospodarczy. Jeżeli po złożeniu wyjaśnień, zamawiający stwierdzi, że taka sytuacja ma miejsce, powinno nastąpić odrzucenie ofert tych wykonawców z uwagi na naruszenie zgodności ofert z SIWZ w związku z wymogiem określonym na podstawie art. 83 ust. 3 p.z.p.

Źródło: Opinia prawna UZP, www.uzp.gov.pl
 

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł