W piątek w Poznaniu zakończyły się dwudniowe obrady w ramach Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich. Związek przyjął w jego trakcie m.in. stanowisko przeciwko marginalizacji rozwoju obszarów wiejskich. Domaga się w nim wyodrębnienia w kolejnej perspektywie finansowej puli środków przeznaczonej wyłącznie na obszary wiejskie.

„W Unii Europejskiej toczy się debata na temat tego, jakie środki otrzymamy po 2013 roku. Walczymy o to, by środki, które trafią do Polski podzielić w ten sposób, by tereny wiejskie i miejskie rozwijały się równomiernie” – powiedział w piątek PAP przewodniczący Związku Mariusz Poznański.

„Miasta i ministerstwo rozwoju regionalnego dość mocno promują rozwój metropolii i miast. Uważają, że metropolie są lokomotywą napędową, gdy tam się zainwestuje, to wszystko się do tego podłączy. My ostrzegamy, że ta lokomotywa będzie sama i nie pojedzie, gdy nie będzie odpowiedniej infrastruktury poza metropolią” – dodał.

Jak podkreślił, warto naśladować rozwiązania w takich krajach jak Holandia i Niemcy, które zatroszczyły się o rozwój swoich obszarów wiejskich.

„Należy zadbać, by ludzie pozostali tam, gdzie mieszkają, niech pozytywnie wpływają na swoje małe ojczyzny. Dziś znaczna część Europy męczy się z nadmiarem ludności w miastach, podczas gdy wiele terenów wiejskich jest pustych. Nikt tam nie chce wracać, bo nie ma tam infrastruktury” - powiedział Poznański.

ZGW RP domaga się też zmiany systemu oświaty, wójtowie podkreślali, że rosnące wydatki bieżące gmin, związane w dużej mierze z prowadzeniem zadań oświatowych, ograniczają ich możliwości inwestycyjne.

„Gminom coraz trudniej realizować zadania oświatowe, na które brakuje środków. Wprowadzane podwyżki dla nauczycieli nie są obojętne dla gminnych budżetów. Należy pilnie rozmawiać nad zmianą systemu oświaty, chcemy m.in. likwidacji dodatku wiejskiego i mieszkaniowego w terenach wiejskich. Nie ma obecnie racjonalnego powodu, by nauczyciel zarabiał więcej niż w mieście” – podkreślił Poznański.

Wójtowie debatowali też nt. funduszu modernizacji dróg lokalnych, oraz wojewódzkich planów gospodarki odpadami.

Związek Gmin Wiejskich RP liczy 548 gmin, to największa organizacja samorządu terytorialnego w Polsce. Funkcjonuje od 17 lat. Organizuje coroczne Kongresy Gmin Wiejskich, w 2011 roku był organizatorem Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie.(PAP)

rpo/ par/ mow/