Czy starosta może odmówić wójtowi wydania zezwolenia na wycinkę drzewa na działce gminnej?

Wójt gminy wystąpił do Starosty z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa na działce gminnej.

Czy zgodnie z ustawą o ochronie przyrody Starosta może odmówić wydania zezwolenia na wycinkę drzewa?

Zaznaczam, że we wniosku wójta nie było zapisu, iż wnioskuje się o wydanie zezwolenia bez naliczania opłat za wycinkę tego drzewa lub bez dokonania jego przesadzenia albo wykonania nasadzeń zastępczych.

Odpowiedź

Starosta może wójtowi odmówić zezwolenia na dokonanie wycinki drzew na działce gminnej.

Zezwolenie jest decyzją administracyjną w rozumieniu art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego . Stosownie do art. 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody , decyzja zapadająca po rozpoznaniu wniosku o usunięcie drzewa lub krzewu może mieć postać: odmowy udzielenia zezwolenia lub udzielenia zezwolenia prostego lub uwarunkowanego przesadzeniem drzew lub zastąpieniem ich innymi drzewami (jest to warunek w rozumieniu art. 162 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego , co oznacza, że niedopełnienie obowiązku pociąga za sobą stwierdzenie wygaśnięcia decyzji. We wszystkich wariantach decyzja ma charakter uznaniowy albowiem nie da się z ustawy o ochronie przyrody  wyinterpretować publicznoprawnego roszczenia o zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu. Co najwyżej można utrzymywać, że w sytuacjach określonych w art. 86 ustawy o ochronie przyrody  (gdzie określono przypadki rezygnacji z opłat) udzielenie zezwolenia powinno nastąpić, chyba że organ udzielający zezwolenia wykaże, że interes publiczny przemawia za utrzymaniem drzewa.

Wójt składając wniosek o usunięcie drzew powinien spełnić wymogi przewidziane dla wniosku (jego treści - art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody ). Składając wniosek wójt nie musiał wnosić o odstąpienie od naliczenia opłat czy dokonanie przesadzeń lub nasadzeń zastępczych. O warunkach dodatkowych towarzyszących zezwoleniu na usunięcie drzew i opłatach decyduje organ wydający zezwolenie samodzielnie. Być może wójt w sposób niewłaściwy uzasadnił przyczynę usunięcia drzewa i starosta nabrał wątpliwości co do zasadności jego wniosku.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)